خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

کمیسیون امور قانون‌گذاری مجلس رییس‌جمهور را به نقض قانون متهم کرد

کمیسیون امور قانون‌گذاری مجلس رییس‌جمهور را به نقض قانون متهم کرد
کمیسیون امور قانون‌گذاری مجلس نماینده‌گان، حکومت، به‌ویژه رییس‌جمهور غنی را به نقض چندین مورد قانون اساسی متهم می‌‎سازد.

به گزارش طلوع نیوز، این کمیسیون، در گزارشی می‌گوید که رییس‌جمهور چندین واحد تازۀ بودجه‌یی را بی‌تصویب مجلس نماینده‌گان ایجاد کرده‌است و نیز بخش‌هایی را از شماری از وزارت‌خانه‌ها حذف کرده و در شمار دیگری از ادارات یکجا ساخته‌است.

بربنیاد گفته‌های این کمیسیون، رییس‌جمهور در موجودیت قوانین، چندین فرمانی را صادر کرده‌است که خلاف قانون اساسی می‌باشند.

اشارۀ کمیسیون امور قانون‌گذاری مجلس به ایجاد ادارۀ تنظیم امور زندان‌ها، انتقال شماری نهادهای وزارت امورداخله چون ریاست عمومی ترافیک به شهرداری و سپس به وزارت ترانسپورت است.

نذیراحمد حنفی، عضو کمیسیون امور تقنین مجلس نماینده‌گان اظهار داشت: «جناب رییس‌جمهور اگر سخن حنفی را می‌شنوی، اصلأ در رابطه به وزارت خانه‌ها هیچ نوع صلاحیت نداری!»

منورشاه بهادری، عضو دیگر این کمیسیون نیز افزود: «ایجاد ادارۀ جدید محابس، خلاف قانون است.»

شماری از نماینده‌‎گان، سرپرستان و نامزد وزیرانی که تاکنون از مجلس نماینده‌گان رأی اعتماد نگرفته‌اند اما از سوی رییس جمهور به کار گماشته شده‌اند نیز خلاف قانون می‌دانند.

خالد اسد، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «اصلأ این‌ها می‌خواهند که تالار ولسی جرگه را زیرسوال قرار بدهند.»

گل رحمان همدرد، عضو دیگر مجلس نیز افزود: «در حال حاضر، یازده تا دوازده تن به‌نام نامزد وزیران معرفی شده‌اند و در عین حال سرپرست هم استند و وظیفه خود را اشغال کرده‌اند که این خلاف قانون اساسی است.»

اما ریاست‌جمهوری می‌گوید که رییس‌جمهور متعهد به اجرای قوانین نافذه کشور است.

لطیف محمود، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور بیان داشت: «رییس‌جمهور در رأس دولت جمهوری اسلامی افغانستان قرار داشته که صلاحیت‌های خود را در عرصه‌های اجرایی، تقنینی و قضایی اعمال می‌کند. رییس‌جمهور غنی معتقد و متعهد به صیانت از قانون اساسی و سایر قوانین نافذه کشور است.»

ایجاد نهادهای تازه، صدور فرمان‌ها در هنگام تعطیلات مجلس نماینده‌گان، ادامۀ کار سرپرست وزیران و نامزد وزیران در شماری از نهادهای حکومتی از جمله چندین مورد اختلاف‌های استند که در سال‌های اخیر میان حکومت و مجلس نماینده‌گان وجود داشته‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق