خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

غنی: دوهزار زندانی دیگر طالبان به‌زودی آزاد خواهند شد

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که قرار است دوهزار زندانی دیگر طالبان در روزهای آینده از زندان‌های حکومت آزاد شوند.

به نقل از طلوع نیوز، آقای غنی که شام امروز پنج‌شنبه در نشست شورای اتلانتیک امریکا از طریق ویدیو شرکت کرده بود، تأکید کرد که حکومت افغانستان به صلح متعهد است.

او گفت که هیئتی از طالبان در کابل است و روند رهایی زندانیان این گروه را بررسی می‌کند: «ما یک هیئت طالبان را در کابل داریم که شمار زندانیان را بررسی می‌کند… همکارانم و من یک تصمیم گرفتیم که دوهزار زندانی دیگر طالبان را در یک زمان بسیار کوتاه آزاد کنیم.»

آقای غنی افزود که قرار است به‌زودی زمان آغاز مذاکرات میان افغانان روشن شود: «طالبان یک واقعیت افغانستان استند. جنگ دیگر راه حل نیست و باید از راه مذاکره مشکلات مان را حل کنیم.»

حکومت افغانستان تاکنون در حدود سه‌هزار زندانی طالبان را از زندان آزاد کرده‌است و طالبان نیز بیش از ۴۰۰ زندانی حکومت را از بند رها کرده‌اند.

بربنیاد توافق صلح امریکا با طالبان، باید تا پیش از آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان تا ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز یک‌هزار زندانی نیروهای امنیتی را که در بند دارند، آزاد کنند.

در همین حال، سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر می‌گوید که باید بربنیاد توافق صلح دوحه، تمامی ۵۰۰۰ زندانی طالبان آزاد شوند تا به گفتۀ او زمینه برای مذاکرات میان افغانان فراهم شود.

او لحظاتی پس از سخنرانی رییس‌جمهور غنی در شورای اتلانتیک امریکا، در تویترش نگاشت که در صورت رهایی تمامی ۵۰۰۰ زندانی طالبان بربنیاد فهرستی که طالبان دارند، این گروه در ظرف یک هفته برای آغاز مذاکرات میان افغانان آماده‌گی دارد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق