خبرهای مرتبط

جمع

پاکستان از ورود کالاهای افغانستان جلوگیری کرد

تاجران افغانستان می‌گویند که باوجود ورود کالاهای پاکستانی به این کشور، اسلام‌آباد اجازه ورود کالاهای افغانستان به پاکستان را نمی‌دهد.

به گزارش نقل از تسنیم، برخی از تاجران در گذرگاه خط «تورخم» می‌گویند؛ در حالی که روزانه ده‌ها کامیون حامل کالاهای پاکستانی وارد افغانستان می‌شوند اما پاکستان اجازه ورود کالاهای افغانستان به این کشور را نمی‌دهند.

«هجرت‌الله همدرد» یکی از این تاجران اظهار داشت: از سه ماه پیش تاکنون خودروهای حامل کالاهای افغانستان در در تورخم متوقف است و بخشی از این کالاها با خطر فاسد شدن روبرو هستند.

نوید، یکی دیگر از این تاجران نیز به  «طلوع نیوز» گفت: نمی‌دانم چه زمانی دولت افغانستان با عمل متقابل مشکل را با پاکستان حل خواهد کرد.

پاکستان در حالی از ورود کالاهای افغانستان به خاک این کشور جلوگیری می‌کند که اکنون فصل برداشت میوه‌ها و سبزیجات است و با ادامه مسدود بودن گذرگاه‌ها، تاجران و کشاورزان افغان علاوه بر از دست دادن بازار پاکستان قادر به صادر کالاهای خود به هند نیز نیستند و محصولات‌شان نیز با خطر فاسد شدن روبرو است.

«زلمی عظیمی» معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری «ننگرهار» نیز با انتقاد از خاموشی دولت افغانستان در برابر این چالش‌ها گفت که پاکستان بارها با بستن تورخم زمینه را برای صادرات بیشتر کالاهایش به افغانستان فراهم کرده است. «نصرالله صاحب‌زاده» رئیس گمرک ننگرهار اما تاکید کرد که تا زمانی که افغانستان به ورود کالاهای پاکستانی نیاز دارد امکان اقدام متقابل وجود ندارد و در حال حاضر باید تلاش شود تا این مشکل حل شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق