خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

اتاق صنایع و معادن افغانستان: دو سوم زغال سنگ کشور به پاکستان قاچاق می‌شود

استخراج غیرقانونی و غیرحرفه‌ای معادن افغانستان به ویژه معادن زغال سنگ این کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته است و دو سوم زغال سنگ این کشور به پاکستان قاچاق می‌شود.

تسنیم در گزارشی نقل می‌کند که مسئولان اتاق صنایع و معادن افغانستان با ابراز نگرانی از افزایش استخراج غیرقانونی و غیرحرفه‌ای معادن این کشور گفتند که بیشتر عواید آن حاصل مافیای محلی، قدرتمندان و مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌شود.

«رحیم‌الله سمندر» رئیس اتاق صنایع و معادن افغانستان به اطلاعات روز می‌گوید که دولت در کنترل و نظارت از امور مالی، قانونی و حرفه‌ای بخش معادن بویژه معادن زغال‌سنگ ناکام است.

وی افزود که کنترل «مافیای محلی، قدرتمندان، مخالفان مسلح، فرماندهان جهادی با تبانی مسئولان محلی دولتی» بر معادن بیش‌تر شده است؛ بنابراین کار غیرحرفه‌ای هم افزایش یافته و از مردم عام سوءاستفاده می‌شود.

گزارش می‌افزاید: در یک بررسی که دولت و مسئولان اتاق صنایع و معادن افغانستان در سال 1397 از صادرات زغال سنگ در پاکستان انجام داده‌اند، آشکار شده که تنها یک سوم از میزان صادرات زغال‌سنگ در پاکستان ثبت بوده و از آن مالیات گرفته‌ شده است و دو سوم از صادرات زغال‌سنگ به بطور غیرقانونی استخراج و زیرسایه شرکت‌های قراردادی، با جعل برگه‌های تجارتی قاچاق می‌شد.

سمندر در این باره گفت که بررسی‌های صادارت زغال سنگ نشان می‌دهد که زغال‌سنگ افغانستان سه برابر بیشتر از مورد ثبت‌شده به پاکستان صادر می‌شود. عواید این میزان صادرات اضافی و ثبت نشده که به میلیاردها افغانی (چندین برابر بیشتر از عواید دولت) می‌‌رسد، مافیای محلی، مخالفان مسلح و زورمندان را تأمین می‌‌کند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق