خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

افغانستان برای پنجمین سال پیاپی مرگبارترین کشور برای کودکان شناخته شد

براساس گزارش تازه سازمان ملل افغانستان در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز برای پنجمین سال پیاپی خطرناکترین کشور جهان برای کودکان شناخته شد.

به گزارش رسانه‌ها، سازمان ملل اعلام کرد که در سال 2019 میلادی 3 هزار و 149 کودک در جنگ افغانستان کشته شدند و در مجموع نیز 3 هزار و 410 خشونت دیگر علیه کودکان در این کشور به ثبت رسیده است.

براساس این گزارش، مخالفان مسلح دولت مسئول یکهزار و 480 مورد قتل کودکان افغان شناخته شده و افراد مسلح ناشناس نیز مسئول 55 مورد آن بوده است.

از سوی دیگر سازمان ملل نیروهای خارجی و نیروهای افغان را نیز مسئول کشتار یکهزار و 32 کودک می‌داند.

«مریم عطایی»، سخنگوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان ادامه تلفات کودکان در این کشور را نگران کننده خواند.

عطایی به «رادیو آزادی» گفت: از کودکان باید در جریان جنگ حفاظت شود؛ ما از همه طرف‌های درگیری می‌خواهیم تا برای کاهش خشونت، آتش‌بس دائمی برقرار کنند تا کودکان بتوانند از تمام حقوق خود بهره‌مند شوند.

«ذبیح‌الله فرهنگ» مدیر دفتر نشرات این کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز درباره تلفات بالای کودکان در جنگ افغانستان گفت: متاسفانه طرف‌های درگیر جنگ به زندگی کودکان و غیرنظامیان اهمیتی نمی‌دهند و به همین دلیل است که غیرنظامیان همیشه قربانی می‌دهند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق