خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

سنتکام: ادامه کاهش نیروهای امریکایی به اقدامات طالبان بستگی دارد

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا اعلام کرد که بر اساس توافق با طالبان خروج کامل نیروهای امریکایی تا ماه می آینده لازم است اما تحقق این هدف به اقدامات مشخص طالبان بستگی دارد.

به گزارش رسانه‌ها و به نقل از تسنیم براساس توافق قطر، امریکا باید نیروهایش را در 135 روز، یعنی تا اواسط ماه جولای از حدود 12 هزار در زمان توافق به 8600 کاهش می داد که به گفته مقامات امریکایی اکنون عملی شده است.

ژنرال «کنت مکنزی» فرمانده سنتکام به آسوشیتدپرس گفته است که بر اساس توافق با طالبان، امریکا خروج کامل نیروهای خود را تا ماه می آینده لازم می‌داند اما تحقق این این هدف به اقدامات مشخص طالبان بستگی دارد.

 مکنزی در تماس ویدئویی در نشست «گروه استراتژی اسپن» اظهار داشت که «باید شرایطی برآورده شود که به ما اطمینان دهد هیچ حمله ای علیه کشور ما در افغانستان شکل نمی‌گیرد. طالبان چنین نمی‌کند، بلکه القاعده و داعش چنین می‌کنند».

براساس توافق ماه فوریه در دوحه، طالبان متعهد شده تا اجازه ندهد هیچ گروه افراط گرایی از خاک افغانستان برای حمله به امریکا استفاده کند.

فرمانده سنتکام گفت که «هنوز نمی‌توان در این مورد قضاوت کرد و ما طالبان را زیر نظر خواهیم داشت. آنها هنوز این موضوع را کاملا ثابت نکرده‌اند. فرصتی برای این کار هست، اما این فرصت به تدریج محدودتر می شود».

به گزارش بی.بی.سی، موضوع آزادی زندانیان یکی از بزرگترین موانع باقیمانده بین دولت افغانستان و طالبان است که اگر حل شود به احتمال زیاد شروع مذاکرات صلح در قطر را در پی خواهد داشت.

یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود نیز به رویترز گفته که: «نام برخی جنگجویان خطرناک طالبان در این فهرست هست که آزاد کردن آنها عملا عبور از خط قرمز است».

با این حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان روز پنجشنبه گفت که این گروه همچنان بر آزادی تمام پنج هزار زندانی خود پیش از شروع مذاکرات صلح اصرار دارد.

یک منبع آگاه در دولت افغانستان به رویترز گفت که کابل در هفته های اخیر حدود سه هزار زندانی را آزاد کرده و برای آزاد کردن باقی آنها به جز چند صد نفر آماده می شود. طالبان هم متقابلا صدها زندانی را آزاد کرده است.

یک منبع آگاه امنیتی در افغانستان به رویترز گفت که امریکا هم محذوراتی درباره آزادی برخی از افراد گروهی دارد که ناتو و دولت افغانستان به آزادی آنها اعتراض دارند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق