خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

عبدالله: تلاش‌های صلح این بار افغانستان شمول است

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در گفت‌وگو با نمایندگان ویژه کشورهای اروپایی گفت که تلاش‌های صلح این بار، کابل‌محور نیست و از تمام افغانستان نمایندگی می‌کند.

«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان در ویدئو کنفرانس با نماینده ویژه اتحادیه اروپا، نمایندگان ویژه انگلیس، آلمان، نروژ، هلند و فنلاند برای افغانستان و رئیس انستیتوت صلح اروپا درباره روند صلح افغانستان گفت‌وگو کرد.

عبدالله با انتشار پیامی در فیسبوک نوشت که در این دیدار به طرف‌های اروپایی درباره تلاش‌های صلح، دیدگاه‌ها و اصول شورای عالی مصالحه و آخرین پیشرفت‌ها و موانع برای آغاز مذاکرات و دست‌یافتن به صلح دایمی اطلاعات داد.

به گزارش تسنیم، وی همچنین تاکید کرد که پس از امضای توافقنامه سیاسی با «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در سطح داخلی اجماع ایجاد شده و کشورهای منطقه و شرکای بین‌المللی افغانستان نیز از تلاش‌ها حمایت می‌کنند.

عبدالله تصریح کرد که تلاش‌های صلح ا‌ین بار، کابل‌محور نیست بلکه از تمام افغانستان نمایندگی می‌کند و هیئت مذاکره کننده فراگیر افغانستان آماده است تا مذاکرات را با طالبان آغاز کند و دولت نیز متعهد است تا زندانیان طالبان را آزاد کند.

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان با اظهار اینکه حملات طالبان در روزهای اخیر تشدید شده نیز تاکید کرد که کاهش خشونت یکی از اصول مهم برای موفقیت تلاش‌ها برای صلح به شمار می‌رود و طالبان باید در این زمینه بزودی اقدام نمایند. عبدالله در حالی از ایجاد اجماع سیاسی پس از امضای توافقنامه تشکیل دولت مشارکتی می‌گوید که برخی احزاب و جریان‌های سیاسی از جمله «حزب جمعیت اسلامی» از بزرگترین احزاب افغانستان با این توافق مخالف است و آن را مشروعیت بخشی به نتیجه انتخابات تقلبی خوانده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق