خبرهای مرتبط

جمع

مشکلات مهاجرین افغان در ایران؛ عدم پرداخت حقوق کارگران افغان توسط شهروندان این کشور

مهاجران افغان در ایران حکایت از برخورد نامناسب مردم...

هغه ورځ چې آلمان کې د مسجدونو دروازې د ټولو پر مخ خلاصې وي

په آلمان کې د دغه هېواد د بیا يووالي...

په اسلام اباد کې پاکستاني پولیسو ۸۰۰ افغان کډوال نیولي

د پاکستان پلازمېنه اسلام اباد کې امنيتي ځواکونو د...

محرومیت بیش از یک‌میلیون مادر و کودک از کمک‌های غذایی در افغانستان

برنامۀ جهانی غذا در گزارشی اعلام کرد بیش از...

یک‌ساله‌گی حمله بر آموزشگاه کاج

روز گذشته (8 میزان) مصادف بود با یک‌ساله‌گی حمله...

امریکا: پاکستان هنوز هم پناهگاۀ امن هراس‌‎افگنان است

صفی‌الله ملاخیل-مدیر مسئول

در گزارش سالانۀ وزارت خارجه ایالات متحده امریکا که روز چهارشنبه (۴ سرطان) پخش شد آمده است که پاکستان هنوز هم لانه امن گروه های هراس افگنی است. حمله های هراس افگنی از پاکستان بر افغانستان و هند صورت می گیرد.

بر بنیاد این گزارش، اسلام‎آباد در برابر این گروه‌ها، اقدام‌های بسنده انجام نداده‌‎است.

در این گزارش که بر مبارزه با هراس‌افگنی در جهان در سال ۲۰۱۹ تمرکز شده‌ا‌ست و به‌گونۀ ویژه از حمایت پاکستان از طالبان افغان و لشکر طیبه که در برابر افغانستان فعالیت دارند، یاد آوری شده‌‌است.

گزارش همچنان می‌افزاید که پاکستان اجازه داده‌است تا گروه‌های هراس‌افگن چون لشکر طیبه و جیش محمد از قلمرو آن کشور در برابر هند حمله کنند.

گزارش می‌افزاید: “پاکستان تعهدات خودش را برای محو بی‌درنگ همه سازمان‌های هراس‌افگن عملی نکرده‌است. اسلام آباد بر ضد مسعود اظهر، رهبر گروه جیش محمد و ساجد میر، مغز متفکر حملۀ هراس‌افگنی ۲۰۰۸ ممبای هیچ اقدام نکرده‌است و گزارش‌هایی وجود دارد که این دو هراس زیر حمایت دولت، در پاکستان به سر می‌برند.”

در گزارش نیز آمده‌است که هنوز هم در شماری مدرسه‌های پاکستان افراطیت تدریس می‌شود و مقام‌های پاکستانی در این زمینه اقدام کافی و جدی نکرده‌اند.

در گزارش همچنان آمده‌است که طالبان و شبکۀ حقانی در سال ۲۰۱۹ حملات تروریستی را در افغانستان افزایش بخشیده، نظامیان و غیرنظامیان را هدف قرار دادند.

افزون بر این، بر اساس این گزارش گروه داعش بر حملات شان بر ضد غیرنظامیان به ویژه اقلیت‌های مذهبی ادامه داده‌است.

در این گزارش آمده‎است که افغانستان در حفاظت مرزهای خودش به ویژه با پاکستان و ایران با چالش بسیار بزرگ مواجه است.

گزارش از فراز و فرودهای مذاکرات امریکا با طالبان یادآوری کرده و گفته‌است که حکومت پاکستان در زمینۀ تسهیل این مذاکرات نقش کلیدی ایفا کرده‌است.

در این گزارش افزوده شده‌است که امریکا و متحدان آن در زمینۀ شکست گروه‌های هراس‌افگن در سال ۲۰۱۹ دست‌آورد چشمگیر داشته‌است و از شکست گروه داعش، القاعده و گروه‌های نیابتی ایران به عنوان مثال، یاد آوری شده‌است.

در این گزارش تأکید شده‌است که ایتلاف جهانی و امریکا در سال ۲۰۱۹ خلافت خود خوانده داعش را در عراق و سوریه از بین برد و نظامیان امریکایی ابوبکر البغدادی، رهبر داعش را در سوریه کشتند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق