خبرهای مرتبط

جمع

تاجیکستان کې پر افغانستان امنیتي غونډه ده؛ د امریکا شارژدافیره هم ورغلې

افغانستان لپاره د امریکا متحده ایالاتو د سفارت شارژدافیره کرن ډیکر وايي د «هرات امنیتي خبرو کې» د ګډون لپاره تاجیکستان ته تللې ده.

برخی فعالان حقوق زنان افغان: حق بلند کردن صدای دادخواهی از ما گرفته شده ‌است

در حالی‌که کمپاین ۱۶ روزۀ جلوگیری از خشونت علیه زنان و اعتراضات مربوط به آن در شماری از کشورهای جهان در حمایت از زنان افغان جریان دارد، فعالان حقوق زنان در افغانستان می‌گویند که حق بلند کردن صدای دادخواهی از آنان گرفته شده و روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

انتخاب سخت افغان‌ها؛ تهیۀ سوخت زمستان یا غذا

رئیس بخش عملیاتی صلیب سرخ با اشاره به بحران انسانی وخیم در افغانستان گفت: خانواده‌ها در این کشور با انتخاب غیرممکن بین تهیه سوخت برای گرم نگه‌داشتن خود و یا تهیه غذا مواجه هستند.

انتقاد کارشناسان سازمان ملل از مسدود ماندن مکاتب دختران در افغانستان

گروهی از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای...

سرگردانی نیروهای ویژۀ افغان در آمریکا

وب‌سایت «اینترسپت» در گزارشی ضمن ارائه اطلاعات بیشتر از...

عضو مجلس: بزرگترین فاسدان از اراکین بلند‌پایه حکومتی و از اعضای تیم رئیس جمهور بوده است

در حالی که لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید گزارش بررسی‌هایش را در بارۀ اتهام‌ها بر جواد پیکار، سرپرست پیشین وزارت شهر سازی و اراضی به ادارۀ امور ریاست‌جمهوری فرستاده است، اما ادارۀ امور ریاست‌جمهوری در این باره چیزی نمی‌گوید.

پیشتر جواد پیکار به استفاده سوء از صلاحیت و نیز به خریداری جایدادی در ترکیه از یک منبع نامعلوم متهم شده بود.

دیده‌بان شفافیت افغانستان می‌گوید که نبود ارادۀ سیاسی در رسیدگی به پرونده‌های فساد وزیران پیشین کابینه و نیز مستقل نبودن نهادهای عدلی و قضایی در تصمیم گیری‌های شان، زمینه را برای مصوونیت مقام‌های بلند پایه حکومت فراهم ساخته است.

بر بنیاد اطلاعات لوی سارنوالی جواد پیکار سرپرست پیشین وزارت شهرسازی و اراضی، در ماه جدی سال پار به اتهام استفاده سوء از صلاحیت و خرید جایدادی در ترکیه از یک منبع نامعلوم ممنوع الخروج شد.

به گزارش طلوع نیوز، با گذشت در حدود هفت ماه چگونگی رسیدگی این  اتهام‌ها روشن نشده است، لوی سارنوالی می گوید که نتایج بررسی ها را در این باره به اداره امور ریاست‌جمهوری فرستاده است، اما ریاست‌جمهوری در این باره دیدگاهی به دست نمی‌دهد.

عین الدین بهادری- رییس کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات گفت:«مردم حق دارند درباره آقای پیکار چیکار بوده چقدرسرمایه داشته در گذشته و در حال حاضر وضعیت مالی آقای پیکار چگونه است.»

دیده بان شفافیت افغانستان نیز می‌گوید که تلاش‌های چندین ماهه این نهاد در باره سرنوشت پروندهای فساد وزیران پیشین کابینه حکومت،  بی نتیجه بوده اند و حتی اطلاعاتی از این که پرونده‌های کدام وزیران در لوی سارونوالی افغانستان ثبت شده است در دست نیست.

ناصر تیموری- رییس دادخواهی و ارتباطات دیده‌بان شفافیت افغانستان گفت:«رهبری سیاسی دولت افغانستان هیچ اراده یی برای رسیدگی به پرونده‌های وزرا ندارد و نهادهای عدلی و قضایی بنابر ضعف مدیریت شان بر طبق قانون عمل نمی کنند.»

لوی سارونوالی پیش از این در اطلاعاتی که از رسیده‌گی به پرونده‌های مقام‌های بلند پایه حکومتی، چیزی درباره پرونده های وزیران پیشین کابینه نگفته است.

توفیق وحدت از مجلس نمایندگان گفت:«بسیار کسانی که دست شان به فسادهای بزرگ آلوده است از اراکین بلند پایه حکومتی [است که] اونا امروز بیرون از کشور استند و بعضی هایشان در تیم رییس‌جمهور غنی حضور پیدا کردند.»

بازرس ویژه ایالات متحده امریکا برای باز سازی افغانستان، پیش از این  از آنچه که  مصوونیت چهره‌های سیاسی در مبارزه با فساد اداری گفته است انتقاد کرده است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق