خبرهای مرتبط

جمع

هفته آینده حدود بیست کشور در باره صلح افغانستان نشست برگزار خواهند کرد

 وزارت امور خارجه افغانستان می‌گوید که قرار است هفته آینده حدود ۲۰ کشور جهان نشستی را دربارۀ اجماع منطقه‌یی برای صلح افغانستان و آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان برگزار کنند.

سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که این نشست به ابتکار افغانستان و به‌گونۀ آنلاین خواهد بود.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه افزود که در این نشست نمایند‌گان کشورهای منطقه، شریک‌های راهبردی افغانستان و نمایندگانی از سازمان ملل متحد شرکت خواهند کرد: «پیش از نشست هفته آینده، امروز در همین راستا نشست نخست سه‌جانبه با شرکت رییسان جمهور افغانستان، ترکمنستان و آذربایجان از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.»

به گزارش طلوع نیوز، تاکنون زمان آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان مشخص نیست، اما پیشتر نمایندۀ سازمان ملل در افغانستان گفته بود که قرار است این نشست در ماه جاری میلادی برگزار شود.

شام روز گذشته، رییس‌جمهور غنی نیز گفت که به احتمال زیاد این گفت‌وگوها در قطر برگزار خواهند شد.

همزمان با این، زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در سفرش به پاکستان با جنرال قمر باجوه، رییس ستاد ارتش این کشور دیدار کرده‌است.

سفارت امریکا در اسلام‌آباد می‌گوید که در این دیدار خلیل‌زاد گفته‌است که چه اندازه طرف‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای صلح نزدیک استند و این‌که عملی شدن تعهدات باقی مانده از سوی حکومت افغانستان و طالبان چقدر مهم است.

ظاهر تمیم، عضو مجلس نمایند‌گان گفت: «ما امیدوار استیم گفت‌وگوهای دوجانبه و چند جانبه‌یی که قرار است به‌زودترین فرصت ممکن دایر شوند، حکومت افغانستان به‌خصوص شورای عالی مصالحه ملی نهایت تلاش خودرا به خرچ بدهند تا اجماع ملی و اجماع منطقه‌یی و جهانی قوی‌تر شود.»

در حالی که حکومت بر ایجاد اجماع کشورهای منطقه دربارۀ روند صلح افغانستان تأکید می‌ورزد، اما موج تازه‌یی از تنش‌ها میان امریکا و روسیه بر سر احتمال نقش مسکو در کشتن سربازان امریکایی نگرانی‌ها را تا اندازه‌یی دربارۀ تأثیرگذاری بد این تنش‌ها بر روند صلح افغانستان افزایش داده‌است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق