خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

رییس جمهور کشور با رییسان جمهور آذربایجان و ترکمنستان در باره صلح گفت‌وگو کرد

رییس‌جمهور غنی، روز گذشته با رییسان جمهور آذربایجان و ترکمنستان در یک گفت‌وگوی از راه دور دربارۀ صلح افغانستان بحث کرده‌است و از آنان خواسته‌است که از روند صلح افغانستان پشتیبانی کند.

این در حالی است که قرار است یک نشست که در آن نمایندگان ۲۰کشور جهان حضور خواهند داشت، هفتۀ آینده برگزار شود.

این نشست به‌‎گونۀ آنلاین و به ابتکار افغانستان برگزار خواهد شد. محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه به نمایندگی از افغانستان در این نشست حضور خواهد یافت.

به گزارش طلوع نیوز، رییس‌جمهور غنی در گفت‌وگوی روز گذشته‌اش گفته‌است: «ما برای صلح در کشور کار می‌کنیم و سرگرم استیم. وزیرخارجۀ ما، آقای اتمر، بربنیاد تلاش‌های منطقه‌یی ما، دیدار با همسایه‌گان دور و نزدیک را راه اندازی می‌کند تا بتوانیم شما را از آن آگاه بسازیم و پشتیبانی تان را بدست آوریم. می‌خواهم که از پشتیبانی دوامدار تان از افغانستان که هم به‌گونۀ مادی و هم به‌گونۀ معنوی بوده‌است، سپاس‌گزاری کنم.»

پیش از این، حکومت افغانستان گفته‌است که نخستین دور گفت‌وگوها میان هیئت گفت‌وگوکننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه برگزار خواهد شد.

اما، طالبان گفته‌اند تا هنگامی که پنج‌هزار زندانی این گروه از زندان‌های حکومت افغانستان رها نشوند به گفت‌وگوهای رو در رو با نماینده‌گان جمهوری اسلامی افغانستان حاضر نخواهند شد.

سید اکبر آغا، فرماندۀ پیشین طالبان گفت: «نگرانی وجود دارد که اگر بندی‌ها رها نشوند، ممکن مذاکرات بیشتر از این به تأخیر بیافتد.»

در همین حال، زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که در گفت‌وگوهایش با اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر آغاز بی درنگ گفت وگوهای صلح تأکید کرده‌است.

آقای خلیل‌زاد، این موضوع را پس از سفرهایش به قطر، ازبیکستان و پاکستان، در تویترش نگاشته‌است.

عبدالرحمان وردک، عضو مجلس نماینده‌گان بیان داشت: «این پروسه به‌علت دخیل بودن کشورها و قدرت‌های جهان معلق است و همین عوامل سبب تأخیر در این روند شده‌است.»

شگوفه نورزی، عضو دیگر مجلس نماینده‌گان نیز افزود: «اگر به همین شکل ادامه پیدا کند تلفات افراد ملکی هم بیشتر می‌شود.»

هرچند مکان احتمالی برگزاری نخستین نشست از گفت‌وگوهای میان افغانان مشخص شده‌است اما تاکنون زمان آغاز این گفت‌وگوها روشن نیست.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق