خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

انتقاد نمایندگان از برکناری مقام‌های دولتی از سوی سرپرست وزیران

شماری از نمایندگان مجلس برکناری مقام‌های عالی رتبه دولتی توسط سرپرست وزرا را خلاف قانون دانسته و بر توقف این روند تاکید کردند.

نمایندگان مجلس می‌گویند که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی و احمدجواد عثمانی سرپرست وزیر صحت چندین تن از کارمندان ارشد به شمول معینان این ادارات را خلاف صلاحیت‌های قانونی شان برکنار کردند.

بربنیاد قانون سرپرست وزیر صلاحیت برکناری کارمندان و ماموران نهاد مربوطش را ندارد.

عبدالعزیز حکیمی نماینده پروان در مجلس می‌گوید که اجمل احمدی سرپرست بانک مرکزی 5 تن از مسئولان به شمول معاونین این بانک را خلاف قانون برکنار کرده است.

آقای حکیمی گفت که اجمل احمدی بدون کدام دلایل قانونی و به شکل عقده‌مندانه این کار را انجام داده، در حالی که سرپرست صلاحیت برکناری و یا استخدام کارمندان یک اداره را ندارد.

به گفته او، اجمل احمدی سال گذشته هنگامی که سرپرستی وزارت صنعت و تجارت را برعهده داشت،  متهم به عدم مدیریت و ناتوانی، توهین و تحقیر و برکناری غیر قانونی تعدادی از رییسان و کارمندان آن وزارت بود.

حکیمی خاطر نشان کرد که قرار گرفتن یک شخص متهم و قانون شکن در راس یک نهاد مهم اقتصادی در حق مردم افغانستان جفا است.

او یاد آور شد، تعیین اجمل احمدی به صفت رییس بانک مرکزی به شدت نمایندگان مردم افغانستان در مجلس و جامعه جهانی را نگران ساخته است.

به گفته او، “واریم کوتز” یکی از مقام‌های پیشین نمایندگی صندوق وجهی بین المللی پول در افغانستان با اشاره به برکناری 5 تن از مسئولان بانک مرکزی افغانستان توسط اجمل احمدی گفته است که این تصمیم توسعه نهادی و بشری بانک مرکزی را به شدت صدمه می‌زند.

با این وجود، نظیفه بیک یک عضو کمیسیون اقتصاد ملی مجلس نمایندگان گفت که این کمیسیون مساله برکناری کارمندان ارشد بانک مرکزی را بررسی می‌کند و این کار خلاف قانون صورت گرفته بود، سرپرست بانک مرکزی به سارنوالی معرفی خواهد شد.

گفتنی است که اجمل احمدی از افراد نزدیک به رییس جمهورغنی است و سال گذشته به دلیل عدم پاسخگویی به مجلس نمایندگان امضایش از سوی این مجلس فاقد اعتبار اعلام شد؛ اما او بدون توجه به مصوبه مجلس نمایندگان تا یک ماه گذشته به کارش در وزارت صنعت و تجارت ادامه داد.

از سوی دیگر، نمایندگان حوزه غرب افغانستان می‌گویند که وحید مجروح معین ارایه خدمات صحی وزارت صحت عامه به شکل غیرقانونی از سوی احمدجواد عثمانی سرپرست وزارت صحت برکنار شده است.

به گزارش خبرگزای جمهور، حنیف حنفی یکی از نمایندگان هرات در مجلس گفت که اگر آقای مجروح آدم آلوده به فساد است وزیر صحت لطف کرده او را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می‌کرد؛ در غیر آن حق برکناری او را ندارد.

آقای حنفی افزود که تمام 34 نماینده حوزه غرب به شمول ولایت‌های هرات، بادغیس، غور، فراه و نیمروز در مقابل این تصمیم سرپرست وزیر صحت عامه ایستاده‌اند و به او رای اعتماد نخواهند داد.

به گفته او، سرپرست وزارت صحت می‌خواهد که وزارت را خانواد‌گی و سلیقه‌ای بسازد و افرادی که به ساز او برقصند را در کنار خود جمع ‌کند؛ بناً نمایندگان حوزه غرب با جدیت در برابر این وزیر ایستادگی خواهند کرد.

این در حالی است که اجمل احمدی و احمد جواد عثمانی به تازگی از سوی رییس جمهور غنی به عنوان سرپرستان بانک مرکزی و وزارت صحت عامه گماشته شده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق