خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

جامعه جهانی از تلاش‌های بطی حکومت افغانستان بر ضد فساد ابراز نگرانی کردند

سازمان ملل متحد، ناتو و سفیران یک تعداد کشورها در کابل از تلاش‌های بطی حکومت افغانستان در راستای مبارزه بر ضد فساد ابراز نگرانی کردند.

در یک خبرنامه که از طرف دفتر ملل متحد (یوناما) در کابل منتشر شده آمده است که مبارزه با فساد گسترده برای تامین صلح و رفاه پایدار در افغانستان ضروری است. برای گفتگوهای آینده صلح نیاز است تا همه طرف‌های درگیر به جای وارد نمودن اتهامات متقابل، فساد و سمتی‌نمودن آن از طریق اقدامات جدی، تعهدشان را به صداقت، پاسخگویی وحاکمیت قانون نشان دهند.

در خبرنامه آمده است، ادامه تاخیر در ایجاد چارچوب استراتیژیک و اساسی مبارزه با فساد اداری جداً نگران‌کننده است. نبود تحقیقات موثر و پیگرد قانونی به خصوص در مظنونین عالیرتبه نیز نگران‌کننده است.

این گروه سفیران در کابل گفته اند: «ما خواهان تحقیقات در مورد ادعاهای متعدد در مورد سوء استفاده از منابع مالی عامه هستیم. بسیار مهم است که جهت تامین اطمینان و اعتماد لازم برای شهروندان افغان این کمبودی‌ها، برطرف گردند. این موضوع همچنان در آستانه برگزاری کنفرانسی که قرار است در ژنیو برگزار گردد، نیز مهم می‌باشد.»

آنان از ارائه اطمینان از سوی رییس جمهور غنی مبنی بر اینکه مبارزه با فساد در صدر اجندای سیاسی قرار خواهد داشت، استقبال می نمایند و از دولت افغانستان می خواهند تا با تعهد به اهداف قابل ملاحظه چون توانمند ساختن اداره عالی تفتیش و ایجاد سریع کمیسیون مبارزه با فساد اداری این اطمینان را تامین نمایند.

منبع افزوده است، در حالیکه دولت با اتکا به یک سند موقت برای پر کردن خلاهای فوری اقدام می‌کند، در جریان یک سال باید با ارزیابی استراتیژی قبلی از طریق یک پروسه فراگیر مشورتی، استراتیژی مبارزه با فساد اداری را ایجاد نماید.

این گروه گفته است: «ما همچنان انتظار پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای در پیگرد قانونی و اجرای دستورات و احکام محکمه به ویژه در قضایای مرتبط به افراد بلند رتبه و تقویت ظرفیت‌ها برای تطبیق موثر، بی طرف و شفاف پالیسی ها و استراتیژی‌ها را داریم. یافته‌های تحقیقات نهادهای بازرس باید در دسترس عموم قرار گیرد. نهادها باید شایسته، مستقل و شفاف باشند و استخدام‌ها در دولت جدید و نهادهای مرتبط به آن و همچنان پالیسی‌های آینده‌شان، باید با رعایت اصول حکومتداری خوب، حاکمیت قانون و پاسخگویی رهبری گردد.»

در خبرنامه آمده است، همکاران بین المللی منابع قابل توجهی را برای حمایت از دولت در مبارزه با فساد اختصاص داده‌اند و ضروری است تا به دونرها اطمینان داده شود که کمک‌ها به صورت موثر استفاده می‌شود. ناکامی این اصلاحات به معنای از دست دادن این سرمایه گذاری‌ها خواهد بود، به همین دلیل همکاران بین المللی پیشرفت‌های به دست آمده را به گونه دقیق تعقیب می‌نمایند. در این زمان به یک زیگنال قوی و مثبت نیاز است.

به گزارش پژواک،منبع افزوده است، گروه سفیران برای مبارزه با فساد، متشکل از روسای هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان، دنمارک، آلمان، جاپان، ایالات متحد امریکا، استرالیا، کانادا، ایتالیا، ناروی، بانک جهانی، نماینده ارشد ملکی ناتو، قوماندانی مشترک انتقال امنیت-افغانستان، بریتانیا، اتحادیه اروپا می‌باشد. جلسه این گروه هر دو ماه یکبار به ریاست اتحادیه اروپا و بریتانیا برگزار می‌گردد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق