خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

خلیل‌زاد: تطبیق مرحلۀ بعدی توافق‌نامۀ صلح وابسته به شرایط است

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان در واکنش به حملۀ طالبان بر ریاست امنیت ملی سمنگان می‌گوید، تداوم حملات این گروه خلاف تعهدات‌شان برای کاهش خشونت‌ها به هدف رسیدن به آتش‌بس دایمی و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی است.

آقای خلیل‌زاد دیروز (سه ‌شنبه، 24 سرطان) در توییتی با نکوهش این حمله و با نگرانی از افزایش خشونت‌ها در روزها و هفته‌های اخیر در افغانستان می‌گوید، در نتیجۀ این خشونت‌ها شمار زیادی از افغانان بی‌هیچ دلیلی کشته می‌شوند.

خلیل‌زاد استفاده از موتر بمب‌گذاری‌شده در مرکز یک شهر را غیرقابل پذیرش می‌خواند و می‌گوید، این کار موضع مخالفان صلح را تقویت و به تخریب‌کننده‌گان این روند فرصت بیشتری فراهم می‌کند.

او یکبار دیگر از تمامی طرف‌ها در افغانستان می‌خواهد که به خشونت‌ها پایان دهند.

در حملۀ موتر بمب‌گذاری‌شده بر ریاست امنیت ملی سمنگان در شهر ایبک، مرکز این ولایت ۱۲ کارمند این ریاست به شمول 2 زن جان باختند و ۶۳ تن دیگر که بیشترشان غیرنظامیان استند، زخم برداشته‌اند.

مسئولیت این حمله را طالبان به دوش گرفته‌اند.

خلیل‌زاد می‌گوید، در تطبیق مرحلۀ بعدی توافق‌نامۀ صلح روی‌کرد امریکا بر اساس شرایط خواهد بود و برای مبادلۀ زندانیان، کاهش خشونت‌ها، تطبیق کامل تعهدات توافق‌نامۀ صلح و آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پافشاری خواهد کرد.

نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان همچنان با اشاره به توافق‌نامۀ صلح دوحه می‌گوید، امریکا با گذشت ۱۳۵روز از امضای این توافق‌نامه، در مرحلۀ نخست به تعهدات خود پابند بوده و با ترک پنج پایگاه شمار نیروهای آمریکایی از افغانستان کاهش یافته‌ است.

به گزارش سلام وطندار، این دیپلومات امریکایی می‌گوید، پیشرفت‌های زیادی در بخش مبادلۀ زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان صورت گرفته است. به گفتۀ او، هرچند این روند تاکنون به کندی پیش رفته است.

به گفتۀ آقای خلیل‌زاد، هیأت گفت‌وگوکنندۀ حکومت و طالبان نیز در زمینۀ تدارکات گفت‌وگوهای بین‌الافغانی پیش‌رفت‌های خوبی داشته‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق