خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

بانک جهانی: جمعیتِ زیرخطِ فقر در افغانستان از 55 به 72‌درصد خواهد رسید

بانک جهانی می‌گوید که درصدی جمعیت زیرخط فقر در افغانستان تا پایان سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.

بانک جهانی در گزارشِ تازۀ خود هشدار داده که به دلیل کاهش سطح درآمد و افزایش بهای مواد غذایی و سایر نیازمندی‌های اولیه، درصدی جمعیت زیر خط فقر بزرگ‌تر خواهد شد.

این بانک گزارش شش‌ماهه اقتصادی خود را زیر عنوان “ایستادگی در برابر طوفان” روز چهار شنبه پخش کرد.

در این گزارش آمده که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۵۵ درصد افغان‌ها زیر خطر فقر زندگی می‌کردند، اما در سال ۲۰۲۰ به دلیل شیوع ویروس کرونا این آمار به ۷۲ درصد خواهد رسید.

هنری کرالی، رئیس دفتر بانک جهانی در افغانستان گفت: “بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا تاثیرات فوق‌العاده منفی بر زندگی مردم در افغانستان برجا گذاشته است.”

در همین حال شمع‌روزخان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه افغانستان گزارش بانک جهانی را تائید می‌کند و می‌گوید که شاید درآمد این کشور ۲۰ تا ۳۰ در صد امسال کاهش یابد.

آقای مسجدی می‌افزاید: “تاثیرات کرونا طوری بوده که ما نمی‌توانیم میزان عواید تعیین‌شده را جمع‌آوری کنیم. در مورد وضعیت اقتصادی بدون شک کرونا اقتصاد این کشور را نیز مانند اقتصاد کشورهای جهان ضربه زده است. سطح فقر و بیکاری بالا خواهد رفت و اقتصاد افغانستان رشد مثبتی نخواهد داشت.”

به گزارش رادیو آزادی، یافته‌های گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که میزان فعالیت‌های اقتصادی در شش ماه نخست سال جاری میلادی به دلیل وضع قرنطینه به شدت کاهش یافته و این امر بر فعالیت بخش‌های صنایع و خدمات تأثیر منفی داشته است.

در گزارش بانک جهانی که سالانه دو بار پخش می‌شود، همچنین آمده است که در سال ۲۰۲۰ میلادی رشد اقتصادی افغانستان از پنج و نیم تا ۷ اعشاریه ۴ درصد کاهش خواهد داشت.

در همین حال صمیم صارم، کارشناس مسایل اقتصادی می‌گوید که حکومت باید با راهکارهای مناسب از فقر و تنگدستی بیشتر در افغانستان جلوگیری کند.

او می‌گوید: “متاسفانه هیچ نوع راهکار و پالیسی تدوین شده برای نجات مردم افغانستان وجود ندارد و نرخ بیکاری در این کشور بلند می‌رود. بهترین راهکار این است که دولت افغانستان در کوتاه‌مدت برای مردم اشتغال‌زایی کند و تعداد زیادی مردم شامل وظایف شوند.” بانک جهانی در بخشی از گزارش شش ماهه خود در مورد وضعیت اقتصادی افغانستان سفارش کرده که مصارف دولت باید اولویت‌بندی شود و جامعه جهانی از این کشور پشتیبانی مالی پایدار و به موقع داشته باشد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق