خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

مرحله نخست امتحان کانکور امسال، روز یکشنبه هفته آینده آغاز می‌شود

اداره ملی امتحانات می‌گوید که این اداره امتحان کانکور سال 1399 ه.ش را طی چهار مرحله در 33 ولایت کشور، راه‌اندازی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عبدالله خموش سرپرست اداره ملی امتحانات، دیروز چهارشنبه (25 سرطان) گفت که مرحله نخست امتحان کانکور امسال سر از روز یکشنبه (29 سرطان) آغاز خواهد شد.

آقای خموش بیان داشت که مرحله نخست امتحان کانکور شامل ولایت‌های ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، کندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان وردگ می‌باشد.

وی افزود: مرحله دوم امتحانات که از روز چهارم عید قربان آغاز خواهد شد، 8 ولایت را در بر خواهد گرفت که شامل ولایت‌های هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان وهرات خواهد بود.

او گفت، مرحله سوم امتحانات کانکور که 7 روز پس از عید قربان راه اندازی خواهد شد، 5 ولایت را در بر می‌گیرد و شامل ولایت های فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان و بغلان می‌باشد.

سرپرست اداره ملی امتحانات اظهار داشت که مرحله چهارم امتحان کانکور، در ولایت های ننگرهار، تخار و بدخشان به شمول 4 حوزه آن، برگزار خواهد شد.

آقای خموش گفت که مطابق پلان احتمالی، روند اخذ امتحانات کانکور در 33 ولایت کشور الی اخیر اسد تکمیل خواهد شد و امتحان کانکور در ولایت کابل، از اول سنبله طی شش یا هفت مرحله، تنظیم می‌گردد.

خموش، اطمینان داد در امتحان کانکور امسال تمام توصیه‌های بهداشتی که به هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیاز احساس می‌شود در نظر گرفته شده وامتحانات به گونه‌ای تنظیم گردیده که زمان ثبت بایومتریک و روزهای برگزاری امتحانات در ولایت‌ها، دو چند زمان امتحانات سال‌های گذشته باشد.

وی افزود، همچنان تلاش صورت گرفته است تا اکثر امتحانات کانکور در ولایت‌ها، در فضای آزاد برگزار شوند و پوشیدن ماسک برای داوطلبان کانکور الزامی شده است.

به گفتهء خموش، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا؛ امسال کود رشته‌های کودهای پوهنتون‌ها و دیپارتمنت‌های مربوط پوهنتون‌ها، پیشاپیش در فیسبوک و صفحه رسمی اداره ملی امتحانات ترتیب شده و داوطلبان کانکور می‌توانند از قبل کود رشته‌های خود را به دست آورند و در روز امتحان از آن استفاده کنند.

اداره ملی امتحانات، مجموع داوطلبان کانکور امسال را که در امتحان اشتراک خواهند کرد، حدود 210 هزار تن پیش بینی کرده است.

یما امان، رئیس عمومی عملیاتی و تخنیکی اداره ملی امتحانات، در این کنفرانس خبری تصریح کرد که از مجموع 210 هزار دواطلب کانکور، بیش از 66 هزارتن آنان به موسسات تحصیلات عالی دولتی، نزدیک به 6 هزار تن شاملین صنف های دوم وسوم 14 پاسان، بیش از 9 هزار تن در بخش شبانه پوهنتون‌ها، بیش از 19 هزار تن فارغان مدارس و بیشتر از 43 هزار تن، در انستیتوت‌های دولتی جذب خواهند‌شد که مجموع جذب داوطلبان سال 1399 در حدود 146 هزار و 922 تن خواهند بود.

امان، تأکید کرد که به خاطر ایجاد سهولت بیشتر، کارت‌های شمولیت امتحان کانکور از قبل تهیه و به ولایت‌ها فرستاده شده است و داوطلبان از لیسه‌های مربوط خود که فورم پر کرده‌اند، می‌توانند کارت شمولیت امتحان را به دست بیاورند.

///////////////

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق