خبرهای مرتبط

جمع

کنایۀ نبیل به ایران: کبوتر با کبوتر، باز با باز

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنشی...

وضع محدودیت شب‌گردی بر‌ باشندگان ولایت پکتیکا از سوی نظامیان پاکستانی

به نقل از منابع محلی از ولایت پکتیکا، نظامیان...

طالبان بايد د دیپلوماتيکو اړيکو له پاره اصلاحات راولي

چين ويلي دي چې په افغانستان کې د طالبانو...

وقوع انفجار در پیشاور هفت زخمی برجای گذاشت

مقام‌های صحی و امدادی پاکستان می‌گویند که در پی...

طالبان: نشست‌های مخالفان در کشورهای منطقه غیرقانونی است

معاون وزیر خارجۀ طالبان در واکنش به برگزاری نشست‌های...

عراقچی: ثبات در افغانستان به معنای ثبات در ایران است

معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید که از روند صلح افغانستان به رهبری افغانستان پشتیبانی می‌کند و می‌گوید که امنیت و ثبات در افغانستان به معنی امنیت و ثبات در ایران است.

چشم‌انداز روابط افغانستان و ایران برنامه‌ای است که انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان آن را راه‌اندازی کرده است.

دراین برنامه عباس عراقچی، معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران در باره صلح افغانستان می‌گوید که از گفت‌وگوها به رهبری افغانستان پشتیبانی خواهد کرد.

آقای عراقچی گفت: «معتقدیم روند صلح باید به مسیری برود که یک مشارکت فراگیر از همه گروه‌ها و طبقات اجتماعی و همه جناح‌های مختلف افغانستان را شامل باشد، از جمله طالبان.»

رنگین دادفر سپنتا، وزیر پیشین امور خارجه افغانستان گفت: «دو کشور بتوانند به عنوان هسته مرکزی اتحاد و همگرایی منطقه‌ای [عمل کنند و ] ما بر بنیاد همکاری و دوستی و نزدیکی کمک بکنیم تا ما بتوانیم یک منطقه متحد حتا بازار اقتصادی واحد و آرمانی به وجود بیاوریم.»

در اوضاعی که افغانستان در آستانه آغاز گفت‌وگوهای مستقیم است، دراین نشست بر اجماع منطقه‌ای و جهانی، برای رسیدن به صلح در کشور تاکید می‌شود.

جاوید لودین، معین سیاسی پیشین وزارت امور خارجه گفت: «نه جنگ در افغانستان مشخصاً ریشه داخلی دارد و نه صلح در افغانستان در دست افغان‌ها است. تنها واقع بین باید باشیم.»

عراقچی در باره سرباز‌گیری لشکر فاطمیون از افغانستان و فرستادان آنان در جنگ سوریه چنین پاسخ می‌دهد: «من انتظار داشتم که حضرت عالی تقدیر بکنید از آن دسته از هموطنان‌تان که برای مبارزه با تروریزم داعش داوطلب شدند، مشارکت کردند و خون دادند. این یک حقیقتی است، بپذیرید یا نپذیرید. اگر با داعش در سوریه نمی‌جنگیدیم، باید در خیابان‌های تهران و خیابان‌های کابل می‌جنگیدیم.»

معین سیاسی وزارت خارجه ایران گفت که در این دیدارش از کابل در باره بهبود روابط و همکاری‌های امنیتی و اقتصادی و نیز مسئله آب، با مقام افغانستان گفت‌وگو کرده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق