خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

آیا طالبان به حکومت کنونی خواهد پیوست؟

محمد اشرف غنی چندی پیش در کاپیسا گفت که برای ادغام طالبان در بدنه حکومت تلاش می‌کند. اکنون این سوال مطرح است که آیا تلاش‌های او نتیجه خواهد داد یا آیا طالبان آماده می‌شوند که به حکومت کنونی ادغام شوند؟

قراین در باره این دو پرسش، پاسخ منفی دارد و چنان می‌نماید که امکان ادغام طالبان به بدنه حکومت بسیار بعید است. مذاکرات مستفیم طالبان با امریکا، به رسمیت نشناختن حکومت افغانستان، برقراری روابط با کشورهای منطقه و تشدید حملات بر حومه‌ها و مراکز ولایات، حکایت از قدرت‌مندی این گروه می‌کند؛ بنابراین نفس قدرت‌مندی طالبان باعث می‌شود که حکومت کنونی را نپذیرد چه رسد به این که در این حکومت ادغام شود.

آنچه گزارش‌ها نشان می‌دهد تا هنوز در موضع منش قدرت‌مندانه طالبان تغییراتی رخ نداده است و این گروه همچنان بر جنگ و بازگشت قدرت‌مندانه‌شان اصرار می‌کنند. این موضع طالبان را به وضوح می‌توان در نظریات عباس عراقچی و روزنامه «اکسپرس تریبون» پاکستانی دید.

سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ ایران در گفت‌وگوی ویژه‌ای با طلوع‌نیوز گفت: کشورش به نیت امریکا در روند صلح در افغانستان شک دارد.

این سیاست‌گر ایرانی افزود: «مخالف صلح در افغانستان نیست، اما به گفتۀ او، آن‌چه که امریکا با طالبان به راه انداخته ‌است معامله با این گروه است.» او در این گفت‌و‌گو تأکید کرد که باید از رهگذر گفت‌وگوهای میان افغانان به روند صلح در افغانستان پرداخته شود.

این در حالی است که روزنامه اکسپرس تریبون پاکستانی نیز در باره روند صلح در افغانستان نوشته است که «تبدیل طالبان به یک قدرت رسمی در افغانستان منجر به پایان کار دولت افغانستان خواهد شد و منطقی است اگر «اشرف غنی» بخواهد بر سر روند صلح مانع ایجاد کند.»

روزنامه می‌افزاید که «اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در حالی برای به تأخیر‌انداختن صلح و تداوم جنگ تلاش می‌کند که طالبان و دولت امریکا نسبت به توافقنامه قطر پایبند بوده‌اند.»

اکسپرس تربیون یادآور می‌شود که 10 روز پس از توافقنامه قطر قرار بود که مقامات افغان و طالبان مذاکرات را در باره آینده افغانستان آغاز کنند اما به دلیل مشغول‌بودن غنی به توافق و کسب کرسی ریاست جمهوری این مذاکرات به تأخیر افتاد و اکنون نیز عدم تکمیل روند آزادی زندانیان مانعی بر سر این روند است.

این گزارش، حمله انتحاری اخیر طالبان به نیروهای امنیتی را نیز قابل انتظار دانست و دلیل آن را نیز موانع ایجاد شده در مسیر صلح توسط اشرف غنی دانست.

نوشتار در ادامه نیز تصریح کرد که مسئله کاهش خشونت‌ها اهمیتی برای امریکایی‌ها ندارد و اگر چنین بود باید بندی در توافقنامه در این باره وجود داشت.

اکسپرس تریبون همچنین مدعی شد که خودداری اشرف غنی از آزادی 592 زندانی طالبان به معنی تحمل تلفات ایجادی از حملات این گروه است و از دیدگاه غنی ایجاد مانع در مسیر صلح منطقی است زیرا تبدیل طالبان به یک قدرت رسمی در افغانستان به معنی پایان کار دولت کابل است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق