خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

رهبری طالبان در بخش‌های سیاسی و نظامی این گروه تغییرات آورده است

بگومگوها در بارۀ چگونگی برگزاری گفت‌وگوهای صلح میان افغانان و تلاش‌های طالبان برای ادارۀ بهتر بخش سیاسی و بخش نظامی این گروه.

ذبیح الله مجاهد به رادیو آزادی می‌گوید، در این اواخر برای تسریع و تقویت روند صلح تغییراتی در بخش‌های نظامی و سیاسی این گروه به میان آمده است.

مجاهد می‌گوید، انتظار می‌رود که با آمدن این تغییرات روند صلح تسریع و منظم‌تر شود.

با این حال خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده که در هیئت بیست نفرۀ طالبان چهار تن اضافه شده‌اند و نام مولوی امیرخان متقی از این تیم بیرون کشیده شده است.

این خبرگزاری به نقل از برخی منابع طالبان خبر می‌دهد که مولوی عبدالحکیم قاضی القضات نام نهاد کنونی این گروه و مولوی ثاقب قاضی القضات طالبان در زمان ادارۀ‌شان در افغانستان، هم عضو هئیت گفت‌وگو کنندۀ طالبان شده‌اند.

در همین حال برخی کارشناسان سیاسی که در باره طالبان معلومات دارند می‌گویند، با آمدن تغییرات در بخش‌های سیاسی و نظامی طالبان، در پروسه صلح از جانب طالبان پیشرفت‌هایی صورت خواهد گرفت.

حسن حقیار یکی از این کارشناسان گفت: “مطمین هستم که پروسه صلح به گونه خوب به پیش خواهد رفت، این تغییرات نشان می‌دهد که طالبان می‌خواهد تا تعهد و جدیت خود را در قبال صلح ثابت کند، با این تغییرات پروسه صلح زیان نمی‌بیند بلکه مفید خواهد بود.”

در گزارش خبرگزاری اسوشیتد پریس همچنان به تعیین‌شدن ملایعقوب، پسر ملا عمر رهبر پیشین طالبان به عنوان مسئول نظامی این گروه اشاره شده است.

این خبرگزاری نگاشته است که ملا هبت‌الله رهبر طالبان این تغییرات را برای مدیریت خوب‌تر بخش نظامی و سیاسی این گروه آورده است.

پیش این بارها گزارش‌هایی از ناهماهنگی و وجود اختلاف‌ها میان شاخه نظامی و گروه سیاسی طالبان نشر شده‌اند – گزارش‌هایی که طالبان آن را بی اساس می‌خوانند.

این در حالی است که اخیراً حکومت افغانستان بار‌ها ادعا کرده است که طالبان حمله‌های‌شان را افزایش داده و به صلح تعهد ندارد.

آمدن تغییرات در بخش‌های سیاسی و نظامی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که در این اواخر حکومت افغانستان و جامعه جهانی تلاش‌ها برای صلح در افغانستان را سرعت بخشیده‌اند.

حکومت افغانستان بار‌ها خواسته تا گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند و آماده مذاکرات بین‌الافغانی شود.

جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان هنوز هم به جنگ‌شان ادامه داده‌اند: “دولت افغانستان، مردم و جهان از طالبان خواسته‌اند تا آتش‌بس کرده و به افغان کُشی خاتمه دهند، اما آن‌ها برعکس جنگ را انتخاب کردند و افغان‌کُشی را ادامه دادند و تنها در ماه گذشته ۴۲۰ شهروند غیر نظامی افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.” طالبان در این باره به تازگی چیزی نگفته اما پیش از این به رادیو آزادی گفته که نسبت به ماه‌های قبل چندین برابر جنگ را کاهش داده‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق