خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

رهبری طالبان در بخش‌های سیاسی و نظامی این گروه تغییرات آورده است

بگومگوها در بارۀ چگونگی برگزاری گفت‌وگوهای صلح میان افغانان و تلاش‌های طالبان برای ادارۀ بهتر بخش سیاسی و بخش نظامی این گروه.

ذبیح الله مجاهد به رادیو آزادی می‌گوید، در این اواخر برای تسریع و تقویت روند صلح تغییراتی در بخش‌های نظامی و سیاسی این گروه به میان آمده است.

مجاهد می‌گوید، انتظار می‌رود که با آمدن این تغییرات روند صلح تسریع و منظم‌تر شود.

با این حال خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده که در هیئت بیست نفرۀ طالبان چهار تن اضافه شده‌اند و نام مولوی امیرخان متقی از این تیم بیرون کشیده شده است.

این خبرگزاری به نقل از برخی منابع طالبان خبر می‌دهد که مولوی عبدالحکیم قاضی القضات نام نهاد کنونی این گروه و مولوی ثاقب قاضی القضات طالبان در زمان ادارۀ‌شان در افغانستان، هم عضو هئیت گفت‌وگو کنندۀ طالبان شده‌اند.

در همین حال برخی کارشناسان سیاسی که در باره طالبان معلومات دارند می‌گویند، با آمدن تغییرات در بخش‌های سیاسی و نظامی طالبان، در پروسه صلح از جانب طالبان پیشرفت‌هایی صورت خواهد گرفت.

حسن حقیار یکی از این کارشناسان گفت: “مطمین هستم که پروسه صلح به گونه خوب به پیش خواهد رفت، این تغییرات نشان می‌دهد که طالبان می‌خواهد تا تعهد و جدیت خود را در قبال صلح ثابت کند، با این تغییرات پروسه صلح زیان نمی‌بیند بلکه مفید خواهد بود.”

در گزارش خبرگزاری اسوشیتد پریس همچنان به تعیین‌شدن ملایعقوب، پسر ملا عمر رهبر پیشین طالبان به عنوان مسئول نظامی این گروه اشاره شده است.

این خبرگزاری نگاشته است که ملا هبت‌الله رهبر طالبان این تغییرات را برای مدیریت خوب‌تر بخش نظامی و سیاسی این گروه آورده است.

پیش این بارها گزارش‌هایی از ناهماهنگی و وجود اختلاف‌ها میان شاخه نظامی و گروه سیاسی طالبان نشر شده‌اند – گزارش‌هایی که طالبان آن را بی اساس می‌خوانند.

این در حالی است که اخیراً حکومت افغانستان بار‌ها ادعا کرده است که طالبان حمله‌های‌شان را افزایش داده و به صلح تعهد ندارد.

آمدن تغییرات در بخش‌های سیاسی و نظامی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که در این اواخر حکومت افغانستان و جامعه جهانی تلاش‌ها برای صلح در افغانستان را سرعت بخشیده‌اند.

حکومت افغانستان بار‌ها خواسته تا گروه طالبان خشونت‌ها را کاهش دهند و آماده مذاکرات بین‌الافغانی شود.

جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید، طالبان هنوز هم به جنگ‌شان ادامه داده‌اند: “دولت افغانستان، مردم و جهان از طالبان خواسته‌اند تا آتش‌بس کرده و به افغان کُشی خاتمه دهند، اما آن‌ها برعکس جنگ را انتخاب کردند و افغان‌کُشی را ادامه دادند و تنها در ماه گذشته ۴۲۰ شهروند غیر نظامی افغانستان کشته و زخمی شده‌اند.” طالبان در این باره به تازگی چیزی نگفته اما پیش از این به رادیو آزادی گفته که نسبت به ماه‌های قبل چندین برابر جنگ را کاهش داده‌اند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق