خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

سید اکبر آقا: حکومت برای عدم آزادی 592 زندانی طالبان، دلیل منطقی و قانع‌کننده ندارد!

با این ‌که حکومت افغانستان از آزادی 592 تن زندانی طالب به دلیل آنچه داشتن پرونده‌های سنگین جرمی گفته می‌شود، تاکنون امتناع ورزیده، اما منابع نزدیک به گروه طالبان می‌گویند که حکومت برای عدم آزادی 592 زندانی این گروه، باید دلیل منطقی و قانع‌کننده داشته باشد و اگر به گفته آن‌ها این مجموعه واقعاً به جرم‌های سنگین متهم استند، کافی است که از سوی یک هیئت بی‌طرف بررسی شود.

گروه طالبان به تازه‌گی آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را بعد از عید قربان به آزادی 592 زندانی باقی مانده مشروط کرده، این در حالی است که حکومت تاکنون حاضر به آزادی آنان به دلیل داشتن پرونده‌های سنگین جرمی نشده است.

 برای روشن شدن اصل ماجرا خبرنگار آوا گفت‌وگویی را با “سید اکبر آقا” عضو پشین گروه طالبان ترتیب داده و از وی پرسیده است که اگر حکومت بدیل 592 تن را از زندان رها کند، آیا طالبان حاضر به گفتگو خواهد شد؟ او می‌گوید که حکومت برای عدم آزادی این مجموعه دلیل منطقی و قانع کننده ندارد تا بدیل آن پذیرفته شود.

 به گفته این عضو پیشین گروه طالبان، این گروه آزادی زندانیان را بر اساس توافق و جدول تعیین‌شده از قبل می‌خواهد و اگر طرف حکومت می‌گوید که این‌ها به جرم‌های سنگین دیگری مانند دست داشتن در قاچاق مواد مخدر، فساد اخلاقی و غیره متهم استند، یک هیئت بی‌طرف را تعیین کند تا بررسی شود که قضیه از چه قرار است.

 از طرفی هم سید اکبر آقا ‌می‌پذیرد که پا فشاری گروه طالبان بر آزادی 592 تن زندانی در شرایط کنونی افغانستان نیز معقول نیست و آن‌ها هم باید دلیل قانع‌کننده در این زمینه داشته باشند.

 وی حکومت را به بهانه‌جویی و کارشکنی در روند صلح متهم کرده و می‌گوید که سران سیاسی موجود، به مکانیزم‌هایی که روند گفت‌وگوها را سهولت می‌بخشد، پایبند نیستند و همواره بهانه‌تراشی می‌کنند؛ دلیلش هم بسیار واضح است که می‌خواهند تا پنج سال حکومت را به همین منوال سپری نمایند، زیرا با آمدن طالبان ممکن موضوع حکومت موقت مطرح شود و آن‌ وقت این حکومت ثابت نخواهد ماند.

 این عضو پیشین گروه طالبان همچنان اظهار داشت که ممکن است رهبران کنونی حکومت و در راس آن، آقای اشرف غنی، فکر دیگری هم داشته باشد و آن این ‌که تا انتخابات امریکا صبر می‌کند، تا کسی دیگری به جای ترامپ بیاید و بعد تصمیم بگیرد که نیروهایش را از افغانستان خارج نمی‌کند و به دنبال آن حکومت غنی هم در سایه آن ادامه پیدا می‌کند که در آن صورت، افغانستان وارد یک بحران جدید دیگر خواهد شد.

 به باور وی، گروه طالبان مطمئن نیست که اگر بدیل 592 زندانی را بپذیرد، گفت‌وگوها آغاز می‌شود، زیرا اگر حکومت قصد کارشکنی را داشته باشد، یقیناً بهانه‌های دیگری پیش خواهد کرد.

 این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شود که “عبدالکبیر واثق”، معاون سخنگوی شورای امنیت ملی در مصاحبه با آوا گفت که موضع حکومت در رابطه با آزادی 592 تن زندانی طالبان هنوز تغییر نکرده است.

 او در پاسخ به اینکه حکومت در برابر شرط تازه گروه طالبان که گفت‌وگو بعد از عید قربان را مشروط به آزادی زندانیان کرده است، چه تصمیمی گرفته است؟ گفت، هنوز تصمیم تازه گرفته نشده، هرگاه موضوعات جدیدی وجود داشته باشد، با رسانه‌ها در میان گذاشته خواهد شد.

 قرار بود بعد از توافق امریکا با گروه طالبان، روند آزادی زندانیان هرچه زودتر پایان یافته و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود، اما تا کنون که بیش از چهار ماه از این توافق می‌گذرد، نه روند تبادله زندانیان پایان یافته و نه از آغاز گفت‌وگوها خبری است؛ در ضمن خشونت‌ها نیز از هر دو طرف در حال افزایش است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق