خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

شورای عالی مصالحه: حکومت و طالبان جنجال تبادله زندانیان را بگونه صلح‌آمیز حل کنند

جنجال‌ها بر سر رهایی حدود ششصد زندانی گروه طالبان از بند دولت افغانستان هنوز هم میان دو طرف پابرجاست. آنچه که ظاهراً سبب شده تا آغاز مذاکرات بین افغانان را با بن بست روبه‌رو سازد.

با وجود این جنجال‌ها هنوز هم دو طرف بر موضع‌گیری‌های قبلی خود تأکید می‌کنند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید، حکومت و طالبان باید این جنجال را در فضای مسالمت آمیز حل کنند.

فریدون خوزون سخنگوی این شورا به رادیو آزادی گفت، طالبان نباید روی مواردی که روند صلح را آسیب می‌رساند، پافشاری کنند: “طالبان نباید روی مسایلی که به روند صلح کمک نمی‌کند پا فشاری کنند، انتظار ما این است اگر اراده برای صلح وجود داشته باشد باید روی مواردی تأکید شود که به پروسه صلح کمک می‌کند و ما را به گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی نزدیک می‌کند، حکومت و طالبان در پروسه تبادله زندانیان باید طوری به تفاهم برسند که تمام جنجال‌های به میان آمده حل شود.”

این در حالی است که حکومت افغانستان از میان پنج هزار زندانی طالب تا حال حدود 4.400 تن‌شان را آزاد کرده و اما بر سر رهایی ۵۹۲ تن دیگر‌شان جنجال وجود دارد.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان گفته است، این زندانیان به خاطری آزاد نمی‌شوند که “دوسیه‌های جرمی” دارند.

اما طالبان این ادعا را رد کرده می‌گویند که این زندانیان “سیاسی” اند.

جاوید فیصل سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی به رادیو آزادی گفت، “طالبان باید لیست جدیدی از ۵۹۲ زندانی خود را در اختیار حکومت قرار دهند تا روی آن غور صورت گیرد.”

آقای فیصل در پیامی به رادیو آزادی می‌گوید: “آن‌ها (طالبان) نباید به خاطر عدم رهایی چند قاتل بهانه‌ای دوام قتل عام افغانان را توجیه کنند.”

طالبان اما می‌گویند، اگر بر اساس فهرست قبلی زندانیان آنان آزاد شوند، این گروه علاقه دارد تا روند رهایی زندانیان هرچه زودتر به پایان رسیده و مذاکرات بین افغانان آغاز شود.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان به رادیو آزادی گفت، از جانب آنان برای رهایی زندانیان حکومت افغانستان پیشرفت‌های زیادی صورت گرفته، او گفت این گروه متعهد است تا برای پروسه صلح کار‌های بیشتری انجام دهد.

اما این‌که جنجال‌ها بر سر رهایی ۵۹۲ زندانی دیگر طالبان چگونه می‌تواند حل شود؟

فیض محمد زلاند از کارشناسان سیاسی افغان در این باره می‌گوید: “وقتی که حکومت ادعا می‌کند که این تعداد زندانیان طالبان دوسیه‌های دعوای حق‌العبدی دارند باید لیست و دوسیه‌های‌شان را با رسانه‌ها شریک کند و بگوید که این طالبان به چه جرم‌های زندانی‌اند، با این کار طالبان تحت فشار و ملامتی قرار گرفته و لیست جدید ارائه خواهند کرد.”

بر اساس توافق‌نامه صلح میان طالبان و امریکا، باید حکومت افغانستان پنج هزار زندانی طالبان را از بند آزاد کند. همچنان طالبان نیز باید روند رهایی یک هزار زندانی حکومت را تکمیل کند. انتظار می‌رود پس از تکمیل شدن این روند مذاکرات بین افغانان آغاز شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق