خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

کمک ۳۸۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

بانک جهانی به هدف مبارزه با کروناویروس و کاهش اثرات اقتصادی این ویروس برای خانواده‌های اسیب‌پذیر، قرار است ۳۸۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کند.

همچنان این پول در راستای حمایت از زنجیره‌های حیاتی عرضه‌‌‌کنندۀ مواد غذایی، و فراهم‌کردن حمایت‌های اضطراری برای دهقانان در این کشور، به مصرف برسد و بودجه برنامۀ “دسترخوان ملی” دولت افغانستان از این بسته‌های کمکی بانک جهانی تامین خواهد شد.

بانک جهانی روز سه شنبه (۱۴ اسد) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که ۲۸۰ میلیون دالر آن از کمک‌های جدید این بانک است که برای تمویل پروژه کمک برای خانواده‌های متاثر از کروناویروس در نظر گرفته شده است.

به گفتۀ این بانک، این کمک‌ها حدود ۲.۹ میلیون خانواده را در سراسر افغانستان تحت پوشش قرار خواهد داد. بانک جهانی همچنان افزوده که ۱۲۵ میلیون دالر این کمک‌ها توسط صندوق بازسازی افغانستان و ۱۵۵ میلیون دالر آن از سوی ادارۀ انکشاف بین‌المللی پرداخت خواهد شد.

در خبرنامه آمده است: “پروژۀ کمک برای خانواده‌ها و جوامع افغان متاثر از کووید۱۹ متمم یک پروژۀ موازی دیگر است که زیر چتر برنامه میثاق شهروندی افغانستان عملی خواهد شد. انتظار می‌رود که هر دو پروژه با هم، ۹۰ در صد خانواده‌های نیازمند و بی‌بضاعت را در سراسر این کشور زیر چتر برنامه “دسترخوان ملی” دولت افغانستان تحت پوشش قرار دهند.”

به گفته بانک جهانی در این پروژه برای حدود ۴.۱ میلیون خانوادۀ افغان که میزان در آمد روزانۀ شان ۲ دالر امریکایی یا کمتر از آن است متمرکز خواهد شد.

بانک جهانی همچنان گفته است بستۀ دوم این کمک‌ها به افغانستان ۱۰۰ میلیون دالر است و برای کمک اضطراری به زراعت و تامین غذایی برای روستانشینان این کشور در نظر گرفته شده است.

در خبرنامه به نقل از هینری کرالی، رئیس دفتر بانک جهانی برای افغانستان آمده است: “به اثر شیوع ویروس کووید۱۹ شرایط زندگی میلیون‌ها خانواده افغان شدیداً آسیب دیده است. این کمک‌های مالی حکومت افغانستان را در رفع نیازمندی‌‌های عاجل اکثر خانواده‌ها و حصول اطمینان از این که دهقانان افغان در زمانی که روند واردات و صادرات به شدت مختل گردیده‌اند، به کشت و تولید مواد غذایی‌شان ادامه دهند، کمک خواهد کرد”.

بانک جهانی در حالی از دو بستۀ کمکی‌اش به افغانستان خبر می‌دهد که دو هفته پیش ایالات متحدۀ امریکا اعلام کرده بود که برای مبارزه با کروناویروس، ۳۶.۷ میلیون دالر به افغانستان کمک خواهد کرد.

به گزارش صدای امریکا، وزارت صحت عامۀ افغانستان دیروز اعلام کرد که بر اساس یک سروی تازۀ این وزارت، ۱۰ میلیون نفر در این کشور به بیماری کووید۱۹ مصاب شده‌اند که ۳۱.۵ درصد نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق