خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

کرزی از تصمیم لویه جرگه قدردانی کرد و خواستار توقف جنگ شد

«بر طالبان صدا می‌کنم که بند کو جنگ را، نتی ادامه»

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان ضمن استقبال از تصمیم جرگه مشورتی صلح، از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا جنگ را متوقف کنند.

لویه جرگه مشورتی صلح با اشتراک ۳۲۰۰ تن در هفدهم اسد  به منظور چگونگی رهایی چهار صد زندانی گروه طالبان در کابل برگزار شد و سه روز ادامه داشت.

  لویه جرگه مشورتی صلح، رهایی چهار صد زندانی طالبان را تأیید نمود و ضمن تأکید بر آتش بس دایمی گفت که درصورت رهایی این زندانیان، مذاکرات مستقیم صلح  آغاز شود.

همچنان در قطعنامه ٢٥ ماده‌اى این جرگه که روز یک‌شنبه (روز سوم و اخیر جرگه) منتشر شد، آمده است که اگر در بین چهارصد زندانی یادشده، اتباع خارجی باشند، لازم است با اخذ ضمانت‌ معتبر از کشورهای مربوطه‌‌شان به آنان تسلیم شوند.

همچنان جرگه پیشنهاد نموده تا دولت در مورد عفو میعاد باقی‌مانده حبس آن ‌عده منسوبین قوای امنیتی و دفاعی کشور که به جرایم تحت حیطه صلاحیت مقام ریاست جمهوری می‌باشد، به استثنای جرم خیانت به وطن، مورد عفو قرار گیرند و برعلاوه کسانی که صرف به اتهام ارتباط به طالبان محکوم گردیده باشند، شامل فرمان عفو شوند .

حامد کرزی رئیس جمهور پیشین کشور روز یک‌شنبه در مراسم اختتامیه این جرگه  ضمن استقبال از تصمیم جرگه، در خطاب به اعضای جرگه گفت: «امروز بسیار روز خوشی است و اقدام‌تان قابل قدر است، چون شما زمینه آغاز مذاکرات بین الافغانی را فراهم ساختید.»

به گفته موصوف، مواد قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح بحث را تمام کرد و مردم افغانستان را به آرزویی که داشتند رساند. او می‌گوید که از برکت فیصله اعضای جرگه مردم افغانستان به منزل و مقصودشان می‌رسند.

به نقل از پژواک، کرزى، صلح را عزت و زندگی خواند و گفت: «خدا کند که هر چه زودتر به صلح برسیم ، تا جایی که من خبر دارم انشاء‌الله بعد از آزادی طالبان در ظرف دو – سه روز مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.»

رييس جمهور پيشين کشور می‌گوید که پروسه صلح حوصله، وقت و تدبیر می‌خواهد که اعضای جرگه با تصمیم‌شان این زمینه را فراهم ساخت و تشویش مردم را پایان دادند.

او گفت که با تأمین صلح زمینه بهتر رفتن اطفال به مکتب مساعد خواهد شد، با این تفاوت که در تأمین صلح پدران و مادران نگران کودکان‌شان حین رفتن به مکتب نخواهند بود.

موصوف افزود که افغانستان با همسایه‌ها و جهان دوستی می‌خواهد و از آنها نیز می‌خواهد که در امور افغانستان مداخله نکنند. کرزی گفت: «بر طالبان صدا می‌کنم که بند کو جنگ را، نتی ادامه‌، جرگه زمینه را فراهم کرد بیایید مشترکاً برای این کشور کار کنیم، آرزو و خواست ما از دولت هم این است که جنگ را بند بکند.»

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق