خبرهای مرتبط

جمع

سفیر فرانسه: جامعه جهانی در صورت عدم تعهد واقعی طالبان، موضع‌اش را بازنگری خواهد کرد

دوید مارتینون، سفیر فرانسه در افغانستان هشدار داده است که اگر جامعه‌ جهانی تعهد واقعی و صادقانه از سوی طالبان در پیوند به گفتگوهای صلح نبیند، موضع‌اش را بازنگری خواهد کرد.

دوید مارتینون در یک گفتگوی ویژه با تلویزیون یک گفته است که اگر طالبان رابطه‌‌شان با گروه‌های هراس‌افگن به شمول القاعده را قطع نکنند، نباید انتظار داشته باشند که از سوی جامعه‌ جهانی به رسمیت شناخته شوند.

سفیر فرانسه افزوده است که طالبان باید به جامعه‌ جهانی این اطمینان را بدهند که با هراس‌افگنان به شمول القاعده، قطع رابطه کرده‌اند.

او گفته است: “بر اساس توافق‌نامه‌ دوحه، این انتظار وجود دارد که طالبان باید به گونه‌ واضح با القاعده قطع رابطه کند. ما منتظریم تا ببینیم که طالبان رابطه‌شان با القاعده را قطع کنند”.

کشت و قاچاق مواد مخدر از سوی طالبان، نگرانی دیگریست که ازسوی دوید مارتینون مطرح شده است.

او هشدار داده است که اگر طالبان سیاست خود را در این مورد تغییر ندهند، نباید انتظار کمک جامعه‌ جهانی را داشته باشند.

او هم‌چنان از ادامه‌ همکاری‌ها در صورت حفظ دست‌آوردهای نزده سال اخیر در افغانستان خبر داده و گفته است: “در صورتیکه گفت‌وگوها به یک توافق صلح منتهی شود، ما موضع‌گیری خود را به عالی‌ترین وجه آن حفظ خواهیم کرد. مردم افغانستان و همکاران جهانی آن به فراهم‌کردن منابع و فداکاری‌های که در نزده سال گذشته در افغانستان داشته‌اند‌، متعهد‌اند. در صورتیکه میراث دیموکراسی حفظ شود و دست‌آوردها، قربانی صلح نشود”.

این دیپلومات فرانسوی با اشاره به کاهش و یا بیرون‌شدن نیروهای خارجی از افغانستان گفته است که ناتو برای همیشه در افغانستان نخواهد بود.

سفیر فرانسه، فساد در افغانستان را یک چالش بزرگ خوانده، اما گفته است که نشست ژنیف برای رهبران این کشور فرصت خوبی است که کمک‌های جامعه‌ جهانی را دریافت کنند.

او در این مورد گفته است: “رهبران افغانستان باید این را بدانند که از آنچه انجام می‌دهند بی‌خبر نیستیم؛ می‌بینیم چه اتفاق می‌افتد؛ اما ما آماده‌ هستیم که در مهار فساد با آنان کمک کنیم. نشست تمویل‌کنندگان افغانستان که قرار است در ماه نومبر در ژنیف برگزار شود؛ یک فرصت خوب است که رهبران افغانستان از پیشرفت در مهار فساد اطمینان دهند”.

سفیر فرانسه هم‌چنان ناامنی، قاچاق مواد مخدر و مسئله حقوق زنان و کودکان را چالش‌های مهم در آینده افغانستان خوانده است که باعث نگرانی جامعه‌ جهانی است، اما از صلح و همدیگرپذیری به عنوان فرصتی یاد کرده که می‌تواند زمینه‌ توسعه‌ افغانستان را فراهم کند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق