خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

پس از 19 سال، حکومت هنوز هم نمی‌داند که طالبان برای چه می‌جنگند!

حدود بیشتر از یک دهه است که دولت شکل‌گرفته پس از بن در برابر طالبان می‌جنگد و این جنگ صدها هزار قربانی داشته است. همه روزه در این سرزمین انسان کشته می‌شود و تنها وحشت و بربریت است که خود نمایی می‌کند. از چندین سال به این سو نیروهای پولیس، امنیت و دفاع در برابر طالبان جان‌های شیرین‌شان را از دست می‌دهند و بر عکس بسیاری از طالبان را نیز کشته‌اند و می‌کشند. نیروهای امنیتی افغانستان برای پاسداری از نوامس ملی، حاکمیت قانون، حقوق بشر و … می‌جنگیدند و شعارشان خدا، وطن و وظیفه بود. این قضیه نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی افغانستان در زیر چتر دولت پس از بن در برابر کسانی می‌جنگیدند که آن‌ها نوامس ملی و … را زیر پا می‌کردند. از طرفی دیگر مخالفان مسلح دولت نیز دولت پس از بن را وابسته و غیر اسلامی می‌دانستند و از همین حربه علیه مشروعیت حکومت استفاده‌ها کردند.

جنگ پس از بن در افغانستان ناشی از دو بینش متضاد مزبور بوده است. اگر دو مورد ذکرشده را نادیده هم بگیریم؛ به راحتی می‌توانیم بفهمیم که طالبان برای قدرت می‌جنگیدند. هر فردی در افغانستان هدف از جنگ طالبان را می‌فهمد اما حکومت افغانستان با داشتن نهادهای استخباراتی و صدها مشاور و وزارت‌خانه‌های جنگی و انتظامی هنوز هم نمی‌داند که طالبان برای چه می‌جنگند؟

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور صلح در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در باره شروع مذاکرات مستقیم اظهار داشته است که آتش‌بس از جمله مسائل ابتدایی و مهمی است که در مذاکرات صلح درباره آن بحث خواهد شد و از نظام جمهوری اسلامی افغانستان نیز در این مذاکرات دفاع می‌شود.

وی تصریح کرد: تیم مذاکره‌کننده افغانستان در باره موضوعاتی که امکان دارد، طالبان آن را در مذاکرات صلح مطرح کنند تحقیق کرده و برای پاسخگویی آمادگی کامل دارد.

انوری اظهار داشت: از موارد مهمی که در اولین دور مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت تأمین آتش‌بس جامع و پایدار در افغانستان است.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان یک گپ جالب دیگر نیز می‌گوید که قابل تأمل است. او می‌افزاید: از آنجایی که طالبان به صورت مستقیم علیه دولت افغانستان جنگ می‌کند، «نفس مذاکرات ایجاب می‌کند که مشخص شود خواست و مطالبه این گروه چیست که بر سر آن جنگ می‌کنند.» این سخن انوری نشان می‌دهد که حکومت هنوز هم نیت طالبان از جنگ را نمی‌داند و وقتی که حکومت نیت طالبان از جنگ را نداند، جنگ نیروهای امنیتی نیز بی‌معنا می‌شود. این سخن انوری چنین معنا می‌دهد که حکومت در برابر کسانی می‌جنگید که نمی‌دانست آن‌ها چه می‌خواهند. یعنی حکومت این همه سال به ناحق می‌جنگید، بدون اینکه بفهمد علیه چه خواسته‌ای می‌جنگد و بدون اینکه خواسته‌های طرف را بفهمد علیه آن اعلام جنگ داده بوده است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق