خبرهای مرتبط

جمع

ثبت بالاترین آمار مرگ و میر مادران و کودکان در افغانستان

دفتر هماهنگ کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل اعلام کرد...

تقابل النصر عربستان و پرسپولیس ایران با حضور رونالدو

در ادامۀ بازی‌های فوتبال قهرمانی باشگاه‌های آسیا تیم النصر...

کابل-جلال‌اباد لار؛ کوچنیو موټرو ته فرعي سړک جوړ شوی، خو خوندي نه دی

د طالبانو حکومت د ټولګټو چارو وزارت وايي، د...

قصر سفید: برنامه‌ای برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان نداریم

قصر سفید می‌گوید که حکومت سرپرست در افغانستان بر...

نهادهای پشتیبان رسانه‌ها: مذاکرات صلح پیش چشم رسانه‌ها برگزار شود

در آستانۀ برگزاری نخستین نشست گفت‌وگوهای میان افغانان، نهادهای پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گویند که این رسانه‌ها باید اجازه یابند تا گفت‌وگوهای میان افغانان را در قطر پوشش دهند. از این میان، کمیسیون حق دسترسی به اطلاعات، می‌گوید که مردم حق دارند از جزئیات هر آن‌‎چه که در گفت‌وگو با طالبان در قطر مطرح می‌شوند آگاه باشند.

عین‌الدین بهادری، رییس این کمیسیون گفت: «از جریان گفت‌وگوهای صلح که در مورد سرنوشت مردم افغانستان و صلح برای مردم افغانستان است باید گزارش بدهند و دسترسی کامل به معلومات داشته باشند تا مردم آگاه شوند.»

به نقل از طلوع نیوز، منابع می‌گویند که قرار است گفت‌وگوهای میان افغانان تا چهار روز دیگر در قطر آغاز شوند اما، هنوز روشن نشده‌است که آیا نماینده‌گانی از رسانه‌های محلی افغانستان با هیئت جمهوری اسلامی افغانستان برای شرکت در این نشست به قطر می‌روند یا نه.

صدیق الله توحیدی، رییس اجرایی کمیتۀ مصؤنیت خبرنگاران می‌گوید که گفت‌وگوهای پشت پرده دربارۀ صلح افغانستان اعتبار مردم را به این گفت‌وگوها صدمه می‌زند و نگرانی‌هایی را از آیندۀ پس از صلح با طالبان به‌میان می‌آورد: «مذاکرات در پشت درهای بسته نه تنها اعتماد مردم را صدمه می‌زند بلکه آنان را نگران آیندۀ شان می‌سازد. حضور خبرنگاران قوت قلب برای مردم افغانستان خواهد بود.»

فروزان رسولی، معاون نهاد برابری برای صلح و دموکراسی نیز افزود: «به رسانه‌ها اجاز داده شود که مسؤولیت شان را انجام دهند و از روند صلح مردم را آگاه بسازند.»

اما، سفارت قطر در کابل در یک تماس تلفنی در واکنش به این که گویا دولت قطر مخالف پوشش رسانه‌یی گفت‌وگوهای میان افغانان است، می‌گوید که دوحه از کابل خواسته‌است تا دربارۀ رفتن خبرنگاران افغان به قطر تصمیم بگیرد.

فاروق مجروح عضو هیئت گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان اظهار داشت: «دستاوردهای دو دهۀ اخیر افغانسان به‌هیچ وجه نمی‌گذریم و حفظ خواهند شد.» شهروندان کشور نیز انتظار دارند تا گفت‌وگوهای صلح با طالبان پنهانی نه بل در یک فضای باز و با پوشش رسانه‌ها برگزار شوند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق