خبرهای مرتبط

جمع

شورای عالی مصالحه: امیدواریم هرچه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود

یک هفته پس از موافقت لویه جرگه با رهایی 400 زندانی خطرناک طالبان و صدور فرمان از سوی رئیس جمهور در این زمینه، هم اکنون شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید که تاهنوز تاریخ آغاز مذاکرات مشخص نشده‌است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ پیش از برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، مخالفت حکومت با رهایی 400 زندانی طالبان، یگانه مانع بر سر راه آغاز مذاکره میان دولت افغانستان و طالبان خوانده می‌شد؛ اما اکنون که این توافق نیز صورت گرفته تا هنوز تاریخی برای آغاز مذاکرات تعیین نشده‌است.

فریدون خوزون سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی روز شنبه (25 اسد) در صحبت با خبرگزاری جمهورگفت که تاهنوز زمان آغاز مذاکرات بین الافغانی مشخص نشده‌است.

آقای خوزون افزود، تا وقتی‌که زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی مشخص نشود؛ هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان هم به قطر اعزام نخواهد شد.

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود تا مردم شاهد یک صلح عادلانه در کشور باشند.

پیش از این گفته می‌شد که 26 اسد تاریخ آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تعیین شده است. اما دو طرف به شکل رسمی این تاریخ را تایید نکرده‌اند.

طالبان مسلح پیش از این گفته که پس از رهایی 400 زندانی باقی مانده این گروه در مدت یک هفته برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده خواهند شد.

این در حالی است که رئیس جمهور غنی یک روز پس از فیصله لویه جرگه مشورتی صلح، فرمان رهایی 400 زندانی طالبان را امضا کرد. در پی آن، 24 اسد نیز یک گروه 80 نفری طالبان رها شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق