خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

داکتر عبدالله: در روزهای پیش‌رو شاهد نخستین نشست مذاکرات بین‌الافغانی خواهیم بود

رئیس شورای عالی مصالحه ملی اعلام کرد که مردم افغانستان روزهای پیش رو شاهد نخستین نشست مذاکرات بین الافغانی خواهند بود.

داکتر عبدالله با صدور اعلامیه‌ای به مناسبت صد و یکمین سالروز استرداد و استقلال کشور گفته است که مردم افغانستان بیشتر از هر زمان دیگر به پایان منازعه و درگیری 42 ساله و برقراری صلح و ثبات نزدیک شده‌اند.

آقای عبدالله افزوده که “در روزهای پیش رو شاهد نخستین نشست تاریخی مذاکرات بین‌الافغانی می‌باشیم. انتظار داریم از فرصت پیش‌آمده استفادهٔ بهینه نماییم و با صداقت و خودگذری برای دست‌یافتن به صلح دایمی تلاش نماییم.”

او در مورد روز استقلال کشور گفته که این روز پُر افتخار و تاریخی را به منظور ارج‌گذاری و پاسداشت از مبارزات آزادی‌طلبانه و عدالت‌خواهانهٔ مردم افغانستان و شهدای راه آزادی در دوره‌های مختلف به ویژه دوران جهاد و مقاومت گرامی‌ می‌دارد.

به گفته او، فرزندان این مرز و بوم، امروز نیز در سنگرهای نبرد با تروریزم برای آزادی و پاسداری از نوامیس ملی می‌رزمند و قربانی می‌دهند. مبارزات سراسری و فداکارانهٔ مردم ما در دور‌ه‌های جهاد، مقاومت ملی و جنگ در برابر دهشت‌افگنی مصداق بارز این ادعا است.

پیش از این قصر سپیدار گفته که داکتر عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی به نخستین نشست مذاکرات میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر دعوت شده‌است.

اما؛ از سوی دیگر، حکومت گفته تا هنوز تاریخ دقیق آغاز مذاکرات میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان مشخص نشده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور، روند رهایی 400 زندانی خطرناک طالبان هم با مشکل مواجه شده و استرالیا و فرانسه ملاحظاتی را در مورد رهایی شش تا هفت زندانی که به قتل شهروندان این کشورها متهم‌اند، مطرح کرده‌اند. اما دولت افغانستان گفته که تلاش دارد راه حلی در این مورد نیز پیدا شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق