خبرهای مرتبط

جمع

زلنسکی: سرنوشت اوکراین مانند افغانستان نخواهد شد

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین به دنبال تصویب کمک‌ها...

پر لویو لارو د ټرافیکي پېښو د مخنیوي طرحه جوړه شوه

د ټرافیکو عمومي ریاست په هېواد کې له ټرافیکي...

معلولان و خانواده‌های شهدا در کابل بار دیگر خواهان پرداخت حقوق‌شان شدند

شماری از معلولان و خانواده‌های شهدا در پایتخت بار...

خلیل‌زاد: تلاش‌ها برای پایان جنگ به مرحلۀ امیدوارکننده رسیده‌ است

خلیل‌زاد بار دیگر گفته‎ است که مردم افغانستان خواستار صلح استند و “مذاکرات میان افغانان و به‌ رهبری افغانان باید به ‌زودی آغاز شوند.”

زلمی خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که تلاش‌ها برای پایان‌دادن جنگ بیش از چهار دهه در افغانستان، با وجود چالش‌های جدی، به یک مرحله امیدوار‌کننده رسیده‌ است.

آقای خلیل‌زاد در پیامی به‌ مناسبت روز استقلال افغانستان گفته است که مردم افغانستان خواستار صلح استند و “مذاکرات میان افغانان و به رهبری افغانان باید به ‌زودی آغاز شوند.”

او می‌افزاید که تمامی رهبران افغان از تمامی طرف‌ها باید برای گفت‌وگوهای میان افغانان اقدام کنند و “کشورشان را در اولویت قرار دهند، از اشتباهات گذشته بیاموزند و به یک توافق سیاسی برسند. این راه برای پایان جنگ و آتش‌بس جامع و دایمی است.”

روزسه شنبه، جنرال اسکات میلر، قوماندان کل نیروهای خارجی در افغانستان در پیامی به مناسب تجلیل از یک‌صدو یکمین سال‌روز استقلال افغانستان از طرف‌های درگیر جنگ در کشور خواست که خشونت‌ها را کاهش دهند تا راه برای صلح همواره شود.

هرچند قرار بود که گفت‌وگوهای میان افغان به زودی آغاز شود، اما این گفت‌وگوها از بهر تأخیر در رهایی ۳۲۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان، تاکنون آغاز نشده‎است.

حکومت افغانستان گفته‌است که رهانشدن زندانیان نیروهای دولتی از سوی طالبان سبب شده‌است که روند رهایی ۳۲۰ زندانی جنجالی طالبان، تکمیل نشود.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی رئیس‎جمهور در این باره گفت:”حکومت افغانستان تعهد دارد تا این پروسه تکمیل شود، اما یکی از علت‌هایی که هنوز تکمیل نشده است عدم رهایی اسیران دولت افغانستان توسط گروه طالبان است.”

اما سهیل شاهین سخن‌گوی دفتر طالبان در قطر به طلوع‌نیوز گفت که حکومت افغانستان برای تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان، بهانه‌جویی می‌کند.

منابع در حکومت افغانستان می‌گویند که طالبان ۲۲ کماندو را در بند دارند.

10 روز پیش، رئیس‌جمهور غنی حکم رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان را امضاء کرد، اما تا هنوز تنها ۸۰ تن از این زندانیان از بند، رها شده‌اند.

از سوی دیگر ملاحظه‌های کشورهای آسترالیا و فرانسه دربارۀ رهایی شش زندانی طالبان که در کشتار شهروندان فرانسه و آسترالیا در افغانستان دخیل بوده‎اند، یکی از موانع دیگر در برابر رهایی زندانیان طالبان بوده‌است.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق