خبرهای مرتبط

جمع

خلیل‌زاد: هیچ دلیلی برای تأخیر مذاکرات بین‌الافغانی وجود ندارد

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان خواهان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شد. او گفته است که هیچ دلیلی برای تأخیر در آن وجود ندارد.

خلیل‌زاد روز جمعه ۲۱ اگست (۳۱ اسد) در صفحۀ توییترش کشته‌شدن میرعبدالباقی امین، رییس شورای علمی وزارت معارف افغانستان را محکوم کرده است. او افزوده که آقای امین برای برقراری صلح در این کشور تلاش‌های زیادی کرده بود.

امین دو روز پیش در پی انفجار ماین مقناطیسی جاسازی‌شده در موتر حامل‌اش کشته شد.

خلیل‌زاد همچنین گفته است: “احترام مناسب به داکتر امین این است که همۀ طرف‌ها خشونت را کاهش دهند و فوراً مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند. هیچ دلیل موجه برای تأخیر در این روند وجود ندارد.”

این در حالی است که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روز پنج‌شنبه گفته بود که تمام موانع فرا‌راه مذاکرات با طالبان برداشته شده است.

به نقل از صدای امریکا، دکتورغنی در یک بیانیۀ ویدیویی عنوان کرده است که رهایی زندانیان طالبان و برگزاری لویه جرگۀ مشورتی از ارادۀ جدی حکومت، اوج تلاش‌ها و برداشتن اقدامات عملی برای برقراری بود.

رییس جمهور غنی گفت که حکومت افغانستان رسیدن به صلح را رسالت و مسئولیت خود می‌داند و به همین دلیل بارها از طالبان خواسته که آتش‌بس را برقرار و مذاکره با هیئت حکومت را آغاز کنند.

این در حالی است که گروه طالبان گفته‌اند: “اداره کابل” را منحیث حکومت افغانستان نمی‌پذیرد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق