خبرهای مرتبط

جمع

شکایت از تعیینات افراد غیر حرفه‌ای در ادارات دولتی

شماری از کارمندان ادارات دولتی می‌گویند که گماشتن افراد...

گزراش: مردم افغانستان از خدمات صحی باکیفیت محروم‌اند

سازمان داکتران بدون مرز (MSF) می گوید که افغان‌ها...

حامد کرزی به آلمان سفر کرد

منابع به روزنامۀ دنیا می‌گویند که حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان روز گذشته (یکشنبه، 16 دلو) به کشور آلمان سفر کرد.

احیای زنده‌گی با چند روش ساده!

اصلی وجود دارد به نام: «کمتر، بیشتر است.» با...

تام وست: سیاست‌های طالبان ارسال کمک‌ها را به افغانستان تهدید می‌کند

توماس وست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای افغانستان...

قتل‌های زنجیره‌ای و پرسش‌های پاسخ‌نیافته

قتل‌های زنجیره‌ای در افغانستان از چندین سال به این سو ادامه دارد. شخصیت‌های مطرح و تأثیرگذار زیادی از 2001 تا به حال کشته شده‌اند. تا هنوز عاملان هیچ یک از ترورها مشخص نشده است. حکومت در این باره به شدت ناتوان بوده است. خیلی‌ از این شخصیت‌های که زنجیره‌ای به قتل رسیده‌اند از اعضای حکومت نیز بوده‌اند اما حکومت حتی یک مورد از عاملان این ترورها را تا هنوز نتوانسته است دست‌گیر کند. دست‌گیریی عاملان باشد سر جایش؛ حکومت حتی نتوانسته است از این رخ‌دادهای زنجیره‌ای ابهام‌زدایی کند. حکومت حتی نخواسته یا نتوانسته است بگوید که در پشت این قتل‌های زنجیره‌ای چه گروه‌ها و حلقاتی است. به صورت مستند تا هنوز حکومت در این باره به مردم چیزی ارایه نکرده است.

از اینکه حکومت در باره قتل‌های زنجیره‌ای نتوانسته یا نخواسته‌ است ابهام‌زدایی کند؛ اذهان عامه پر است از پرسش‌های پاسخ‌نیافته در این باره.

وقتی به ادامه قتل‌های گذشته، فرد جدیدی کشته می‌شود؛ آناً این سوال‌ها در ذهن مردم خطور می‌کند که چرا این فرد را کشته‌اند؟ چه کسانی این کار را کرده‌اند؟ چرا تا هنوز حکومت نتوانسته است جلو این قتل‌های زنجیره‌ای را بگیرد؟ چرا حکومت تا هنوز به مردم از چرایی و عاملان این قتل‌ها چیز روشنی نگفته است؟

جدیداً لیست 17 نفره‌ای از رسانه‌ها به نشر رسیده است که گفته می‌شود طالبان طی یک نامه‌ای به استخبارات خویش از آن‌ها می‌خواهد افراد در لیست را بکشند. روز جمعه طالبان در این باره به کابل نیوز گفت که این کار حکومت کابل است و ما به شدت این قضیه را رد می‌کنیم. طالبان به صورت مستقیم حکومت را متهم به این کار کرد. شاهین گفت هدف حکومت از این کار ایجاد موانع در برابر صلح و بد نام کردن طالبان است. یک روز پس از این خبر (روز شنبه) رحمت الله نبیل، رییس امنیت پیشین، نامه‌ای افشاشده را درست خواند و گفت واقعاً طالبان در صدد چنین کاری بوده و استند. نبیل هدف از این کار طالبان را یک بازی احمقانه خوانده است.

با موضع‌گیری نبیل دو احتمال می‌تواند وجود داشته باشد:

  1. نبیل با این موضع‌گیری خود اتهامات علیه حکومت را – چنانچه طالبان گفته بود – از بین می‌برد. این کار نبیل به این معنا است که او با حکومت نزدیک شده است و اکنون در صدد تقویت حکومت از طریق افکار عمومی است.
  2. احتمال دیگر این می‌تواند باشد که طالبان چنانچه نبیل گفت واقعاً اقدام به چنین کاری کرده است. هدف طالبان از این کار بدنام کردن حکومت است. آنها با این کار می‌خواهند افکار عمومی را علیه حکومت سوق دهند. طالبان با کشتن مخالفان حکومت شاید در صدد آن است که می‌خواهند ریشه‌های مردمی این حکومت را از بین ببرند و مردم را نسبت به حکومت و برنامه‌هایش بی‌اعتبار کند.

به هر حال هنوز هم این سوال در ذهن هر فردی از مردم مطرح است که «حقیقتاً عاملان این قتل‌های زنجیره‌ای چه کسانی‌اند؟»

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق