خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

روزانه 500 دالر/ بهای مشاوره اجمل احمدی به رئیس جمهور غنی

اجمل احمدی هنگامی که به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری وظیفه داشت؛ برای مشاوره‌اش، هر روز 500 دالر معاش دریافت می‌کرد.

به گزارش اسپوتنیک، رسانه‌ها گزارش دادند که بر اساس برخی یافته‌ها، اجمل احمدی، سرپرست فعلی بانک مرکزی افغانستان هنگامی که مشاور ارشد ریاست‌جمهوری در امور مالی و بانکداری بود، همزمان با آن با وزارت مالیه نیز قرارداد داشته است و روزانه مبلغ 500 دالر امریکایی معاش دریافت می‌کرد.

در قراردادی که میان اجمل احمدی و همایون قیومی، سرپرست پیشین وزارت مالیه به امضا رسیده، از وزارت مالیه به‌ عنوان مرجع استخدام‌کننده و از آقای احمدی به‌ عنوان مشاور ذکر شده است: «این قراداد که برای دوازده ماه میان وزارت مالیه که در چوک پشتونستان موقعیت دارد (بعد از این به‌ عنوان مرجع استخدام/مشتری ذکر می‌‌شود) و محترم اجمل احمدی (مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور بانکی و مالی) با آدرس دایمی …، (بعد این به‌ عنوان مشاور ذکر می‌‌شود) بسته شده است.»

سخنگوی وزارت مالیه گفته که آقای احمدی در هر ماه روزهای مختلفی را کار کرده است: «آقای احمدی در ماه‌های مختلف روزهای مختلف کار کرده است. مثلا یک ماه پنج روز کار کرده و ماه دیگر هشت روز کار کرده است و یک ماه 24 روز.»

بر اساس متن قرارداد اجمل احمدی با وزارت مالیه، او از دهم سرطان 1397 تا 9 سرطان 1398 با وزارت مالیه قرارداد امضا کرده که در آن روزانه 500 دالر امریکایی معاش برای وی در نظر گرفته شده است. براساس این قرارداد، مدت زمان کار ماهانه‌ او 24 روز و «مجموعه‌ پرداختی تخمینی» برای او 12 هزار دالر امریکایی در یک ماه در نظر گرفته شده است. براساس متن قرارداد، تمویل‌کننده‌ قرارداد بانک جهانی بوده است.

 در بخشی دیگر قرارداد آقای احمدی با وزارت مالیه زیر نام «حمایت مالی» آمده است که وزارت مالیه ماهانه 900 دالر امریکایی برای «مصارف بود و باش» و 50 دالر ماهانه برای «مصارف مبایل» پرداخت می‌کند. مجموع پول مصارف بود و باش در یک سال 10 هزار و ۸۰۰ دالر و مجموع مصارف مبایل او 600 دالر امریکایی ذکر شده است. علاوه بر این، ۲ هزار و 500 دالر دیگر زیرنام سفرخرچ که مجموع آن 10 هزار دالر می‌شود، برای او در نظر گرفته شده است.

آقای احمدی به گونه‌‌ مجموعی 69 هزار و 270 دالر امریکایی به ‌عنوان حق الزحمه دریافت کرده است.  آقای احمدی چندی قبل به حکم رئیس‌جمهور غنی به ‌عنوان رئیس بانک مرکزی افغانستان مقرر شد. در پی مقررشدن او به این سمت، چندین کارمند بلند رتبه بانک مرکزی به گونه‌‌ «جنجالی» سبک‌دوش شدند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق