خبرهای مرتبط

جمع

پاکستان و طالبان؛ از اعلام تحریم تا دعوت برای مهمانی

پس از آن که پاکستان اعلام کرد که بر شماری از اعضای رهبری طالبان تحریم وضع کرده‌اند؛ اکنون وزارت خارجه پاکستان اعضای دفتر قطر را به مهمانی در اسلام‌آباد فراخوانده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر شب 2 سنبله در صفحه تویترش نوشته که یک هیئت بلندرتبه این دفتر به رهبری ملا عبدالغنی برادر به دعوت وزارت خارجه پاکستان روانه آن کشور شد.

شاهین افزوده که این هیئت با مقامات بلندرتبه پاکستان در مورد جریانات اخیر پروسه صلح افغانستان، مهاجرین افغان مقیم در پاکستان و رفت و آمد مردم و ایجاد سهولت‌های تجارتی بین دو کشور و “دیگر موضوعات مربوطه” بحث می‌کنند.

به گفته او، نمایندگان طالبان از روی خط‌ مشی سیاسی امارت اسلامی، به هدف روابط مثبت با کشورهای منطقه و همسایه و رسانیدن نظر و موقف خود در باره صلح به جهانیان، وقتاً به وقتا سفرهای می‌داشته باشند، که چند مدتی به‌ سبب وبای جهانی کرونا این سفرها به تعویق درآمده بود. اما اکنون این روند دوباره آغاز شد.

شاهین بیان کرده که هیئت طالبان در آینده نزدیک به کشورهای دیگر نیز سفر خواهند کرد.

دو روز گذشته وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که بر بنیاد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، بر ملابرادر، شبکه حقانی و برخی رهبران دیگر این گروه، محدودیت وضع کرده است.

گران هیواد سخنگوی وزارت خارجه افغانستان نیز گفته که این وزارت پس از غور و بررسی کامل موقف خود را در زمینه اعلام خواهد کرد.

پیش از این سهیل شاهین نیز گفته که وضع تحریم بر رهبران طالبان مانع روند صلح خواهد شد.

همچنین، برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که پاکستان برای خروج از لیست خاکستری صندوق وجهی سازمان ملل متحد این اقدام را روی دست گرفته است.

پاکستان به دلیل حمایت از گروه‌های تروریستی شامل لیست خاکستری صندوق وجهی سازمان ملل متحد است و اگر اقداماتی انجام ندهد شامل لیست سیاه این نهاد بین المللی خواهد شد.

اما؛ آگاهان بر این باورند که پاکستان همواره از جنگ و صلح افغانستان منحیث ابزار برای تحقق اهداف خود در افغانستان استفاده کرده و هیچ‌گاهی در روابط خود با افغانستان صادق نبوده و نخواهد بود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق