خبرهای مرتبط

جمع

ایران ترمځکي لاندي یوې هوايي اډې څخه پرده پورته کړه

داسي ښکاري چي ایران دي د خپل پوځي ځواک...

نشست فارمت مسکو وضعیت افغانستان را به چالش کشید

اشتراک‌کننده‌گان پنجمین نشست مشورتی «فارمت مسکو» بیشتر در مورد...

نزدیکان استاد مشعل: از سرنوشت او اطلاعی نداریم

با گذشت پنج روز از بازداشت اسماعیل مشعل، استاد...

میلر خواستار توضیح دربارۀ شکست در افغانستان شد

وزیر دفاع پیشین آمریکا خواستار پاسخگویی جنرال ارتش این...

مواد منفجر نشده در افغانستان همچنان قربانی می‌گیرد

معاون نمایندۀ ویژۀ اتحادیۀ اروپا برای افغانستان اعلام کرد...

طالبان: غنی بدون فرمان امریکا اختیار رهایی زندانیان ما را ندارد

طالبان در واکنش به عدم آزادی زندانیان این گروه اظهار داشت که اشرف غنی بدون دستور امریکا کاری انجام نمی‌دهد و نیز اختیاری در باره آزادی و یا عدم آزادی زندانیان ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، طالبان با انتشار بیانیه‌ای در سایت رسمی این گروه نوشته است: در حالی‌که لویه‌ جرگه مشورتی صلح افغانستان رای به آزادی فوری زندانیان باقیمانده این گروه داده است اما دولت کابل تاکنون نتوانسته آن را برآورده کند.

طالبان مدعی شده که پافشاری رئیس جمهور افغانستان بر عدم آزادی زندانیان این گروه و برپایی لویه ‌جرگه مشورتی صلح به دستور امریکا بود و اکنون که غنی فرمان آزادی زندانیان را داده اما امریکا اجازه اجرای آن را نداده و به همین دلیل روند آزادی زندانیان متوقف شده است.

بیانیه می‌افزاید: «اشغالگران می‌خواستند با این کار کابل را مستقل نشان دهند و طالبان را تشویق کنند که وارد گفت‌وگوی مستقیم با آن‌ها شوند، اما این کار نه تنها کابل را مستقل نشان نداد بلکه رسواتر ساخت؛ اکنون همه می‌دانند که غنی بدون فرمان مقامات امریکایی توانایی انجام هیچ کاری را ندارد.»

«صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان هفته گذشته با اعلام توقف روند آزادی زندانیان طالبان دلیل آن را عدم آزادی زندانیان نیروهای دولتی دانست.

طالبان اما تأکید کرد که همه تعهداتش را مطابق با توافقنامه قطر انجام داده و یک‌هزار زندانی دولت را نیز آزاد کرده است.

روز دو شنبه «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز در توئیتی خواستار آزادی زندانیان باقیمانده طالبان و آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی شد.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق