خبرهای مرتبط

جمع

داکتر عبدالله: تا یک هفته دیگر مذاکرات صلح آغاز می‌شود

داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی کشور می‌گوید که تا یک هفته دیگر مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ داکتر عبدالله که روز پنجشنبه (6 سنبله) در مراسم رونمایی از «دومین نظرسنجی صلح مردم افغانستان» سخن می‌گفت، از شروع مذاکرات میان هیئت افغانستان و گروه طالبان تا یک هفته دیگر خبر داد.

وی گفت که ترکیب هیئت مذاکره کننده صلح، صدای واحد همه مردم افغانستان است و این تیم باید از ارزش‌ها و دست‌آوردهای مردم، حراست و پاسداری نماید. جرگۀ بزرگ مشورتی صلح نشان داد شهروندان کشور به همان اندازه که خواستار صلح سراسری هستند، برای حفظ دست‌آوردهای‌شان نیز دیدگاه صریح و روشن دارند.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی با اشاره به وقوع‌ سیلاب‌های ویرانگر در ولایت‌های پروان، پنجشیر، نورستان، کاپیسا، ننگرهار و کابل از نهادهای مددرسان ملی و بین‌المللی خواست که برای کمک به آسیب‌دیدگان این رویداد المناک دست به کار شوند.

داکتر عبدالله افزود که از یک طرف رویدادهای طبیعی، از طرف دیگر جنگ و درگیری مردم را در تنگناه قرار داده است. در این شرایط ضرورت به صلح‌پایدار و اجماع و همبستگی برای شهروندان نیاز جدی است. بهتر است گروه‌های درگیر جنگ مانع رسیدگی به آسیب دیدگان سیلاب‌ها در کشور نشوند.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی، همچنان از برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی این شورا و معرفی اعضای کابینه در هفته پیش‌رو سخن گفت.

وی با قدردانی از انجام «نظرسنجی صلح مردم افغانستان» که از سوی انستتیوت مطالعات جنگ و صلح (IWPS) صورت گرفته است، افزود: یافته‌های این نظرسنجی هیئت مذاکره‌کننده را در روند مذاکرات کمک خواهد بود.

در مراسم رونمایی از نظرسنجی صلح مردم افغانستان، پیر مایدوون، سفیر و رئیس هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا و رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی نیز سخنرانی کردند.

آقای مایدوون با ابراز امیدواری برای ختم جنگ طولانی در کشور افزود که صلح باید زمینه را برای ابراز و پذیرش دیدگاه‌های متفاوت مساعد سازد.

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، از اهمیت شفاف‌سازی در مورد چگونگی روند گفتگوهای صلح سخن گفت و افزود که در روند صلح باید دیدگاه و خواست‌های شهروندان کشور در نظر گرفته شود.

در ادامه برنامه و در پنل ویژه؛ نادر نادری سخنگوی هیئت مذاکره‌کننده صلح، استیفانو پونتیکوروو سفیر ملکی ناتو، مولانا جلال الدین شینواری لوی سارنوال رژیم زمان طالبان، فوزیه کوفی عضو هیئت مذاکره‌کننده و سمیع مهدی فعال رسانه‌ای، در مورد ابعاد و زوایای صلح، بایدها و نبایدها روند مذاکرات بحث و تبادل نظر کردند.

نظرسنجی صلح مردم افغانستان در هشت زون و در مرکز ولایات و ولسوالی‌ها، میان هشت هزار تن صورت گرفته است که 65 درصد پاسخ دهندگان آن مردان و 35 درصد را زنان تشکیل داده‌اند. این نظرسنجی در مورد عواقب و پیامدهای جنگ، اهمیت صلح و چگونگی نظام سیاسی آینده پرداخته است. تمیم عاصی، رئیس انستتیوت مطالعات صلح می‌گوید که در این نظرسنجی تلاش شده است تا دیدگاه جمعی مردم افغانستان بازتاب یابد و مردم در سرنوشت سیاسی‌شان سهیم باشند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق