خبرهای مرتبط

جمع

تأکید امریکا بر آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی

مشاور شورای امنیت ملی ایالات متحدۀ امریکا در مکالمۀ تیلفونی با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان بر آغاز بی‌درنگ گفتگوهای بین‌الافغانی تأکید کرده است.

دفتر شورای امنیت امریکا روز سه شنبه اول سپتامبر (۱۱ سنبله) در صفحۀ توییترش نگاشته است که آقای رابرت اوبراین در این صحبت تیلفونی گفته است ایالات متحدۀ بر پشتیبانی‌اش از افغانستان ادامه خواهد داد تا این کشور بار دیگر به پناه‎گاه تروریستان بین‌المللی مبدل نشود.

به نقل از صدای امریکا، دفتر آقای اوبراین افزوده است: “در این گفتگو، مشاور شورای امنیت ملی بر حمایت امریکا از یک افغانستان مستقل، دموکراتیک و متحد که هیچ‌گاهی دوباره به منبع تروریزم بین‌المللی مبدل نشود تأکید ورزید و همچنان بر پشتیبانی امریکا از نیروهای امنیتی افغانستان که برای مردم قربانی‌های بسیاری داده‌اند، تأکید کرد”.

امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که افغانستان و متحدان بین‌المللی در زمینۀ پیامد مذاکرات دیدگاه هماهنگ و یکپارچه دارند که پس از مذاکرات صلح، این کشور همچنان دموکراتیک، متحد و با اقتدار باقی بماند.

در این حال، سفارت بریتانیا در افغانستان از طرف‌های درگیر در این کشور خواسته است که هرچه زودتر خشونت‌ها را کاهش داده و برای گفتگوهای صلح آماده شوند.

این سفارت با نشر اعلامیه‌ای گفته است: ” افغانستان یک فرصت تاریخی دارد تا از طریق یک توافق در مذاکره با طالبان، خشونت‌های جاری را پایان دهد. برای تحقق این امر، خشونت‌ها و کشتار هدفمند غیرنظامیان باید متوقف شوند.”

این سفارت تأکید کرده است که گفتگوهای بین‌الافغانی نباید از این بیشتر به تاخیر بیفتد و طرف‌ها باید تعهدشان را برای رسیدن به یک راه حل در مذاکره و صلح نشان دهند.

امریکا و بریتانیا در حالی خواهان آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و پایان خشونت‌ها در افغانستان شده‌اند که گفتگوهای مستقیم به دلیل رهانشدن زندانیان طالبان و دولت افغانستان با تاخیر مواجه شده است.

پیش از این شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که نخست طالبان باید کماندوهای افغان را که در قید دارند، رها کنند و سپس حکومت روند رهایی ۳۲۰ زندانی باقی مانده را دوباره آغاز خواهد کرد. بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا – طالبان که به تاریخ ۲۹ فبروری در قطر امضا شد، حکومت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را رها کرده و طالبان نیز ۱۰۰۰ اسیر دولت را از بند رها کنند؛ اما تا اکنون ۳۲۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت و شماری از کماندوی افغان از قید طالبان رها نشده‌اند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق