خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیه اروپا: حملات طالبان به مراکز ولایت‌ها مغایر توافقنامه قطر است

نماینده ویژه اتحادیه اروپا اظهار داشت که براساس توافقنامه قطر طالبان متعهد شد تا به مراکز ولایت‌ها حمله نکند بنابراین حملات اخیر این گروه مغایر این توافقنامه است.

«رولاند کوبیا» نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان با انتشار توییتی اظهار داشت که حملاتت طالبان به مرکز ولایت‌ها مغایر توافقنامه قطر است.

به نقل از تسنیم، وی با اشاره به پافشاری این گروه به آزادی زندانیانش براساس یک فهرست مشخص نیز گفت که در توافقنامه قطر فهرستی از اشخاص مشخص برای آزادی وجود ندارد و تنها تاکید شد که 5 هزار نفر از زندانیان طالبان آزاد شوند.

«امرالله صالح» معاون اول رئیس جمهور افغانستان نیز با استقبال از اظهارات نماینده ویژه اتحادیه اروپا تصریح کرد که در طالبان روحیه صلح وجود ندارد.

کوبیا در حالی طالبان را به نقض توافقنامه دوحه متهم کرده است که برخی کارشناسان بر این باورند که موج تازه‌ای از تلاش‌ها برای تخریب روند صلح افغانستان آغاز شده است.

کارشناسان می‌گویند که جنرال‌ها و تیم امنیتی ترامپ به شدت مخالف خروج سریع نیروهای نظامی امریکا از افغانستان هستند و بر این باورند که ترامپ با اهداف سیاسی و انتخاباتی روند صلح افغانستان را پیش برده است؛ از این رو برخی جنرال‌های امریکایی و اعضای تیم امنیتی وی برای تخریب این روند تلاش می‌کنند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق