خبرهای مرتبط

جمع

شورای عالی مصالحه: روند تبادله زندانیان به‌ زودی تکمیل می‌شود

سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که قرار است به ‌زودی روند تبادلۀ زندانیان به پایان برسد و سپس مذاکرات آغاز شوند.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی روز چهارشنبه (۱۲ سنبله) گفت که تمامی چالش‌ها فراراه مذاکرات میان افغانان از میان برداشته شده‌اند.

به گفتۀ او، قرار است به ‌زودی روند تبادلۀ زندانیان به پایان برسد و سپس مذاکرات آغاز شوند.

به نقل از طلوع نیوز، خوزون می‌افزاید که تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان تمامی آماده‌گی‌ها را برای سفر به دوحه گرفته‌اند.

به ‌دنبال آغاز روند رهایی ۳۲۰زندانی جنجالی طالبان، مقام‌های محلی کندهار روز چهارشنبه گفتند که ۸ زندانی این گروه از زندان این ولایت، رها شده‌اند.

بربنیاد گزارش‌ها، از میان ۳۲۰زندانی جنجالی طالبان بیش از ۲۰۰ تن آنان در ۳ روز گذشته، رها شده‌اند.

این درحالی‌است که مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور امریکا روز سه‌شنبه در  گفتگو با رییس‌جمهور اشرف غنی، بر آغاز بی‌درنگ گفتگوهای میان افغانان تأکید کرده‌است.

رابرت اوبرایان در این گفتگوی تیلفونی گفته‌است که امریکا از یک افغانستان آزاد، دموکراتیک و متحد پشتیبانی می‌کند که هیچ گاهی به منبع هراس افگنی جهانی مبدل نشود.

از سویی دیگر، شیرمحمد عباس ستانکزی،  مسئول هیئت گفتگوکننده طالبان از آسترالیا و فرانسه خواسته‌است که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند و از امریکا می‌خواهد که هر چه زودتر زندانیان این گروه را از بند حکومت افغانستان آزاد بسازد.

ملاحظه‌های فرانسه و آسترالیا در بارۀ چگونگی رهایی شش زندانی جنجالی طالبان سبب شده‌است که در سه هفتۀ پسین، روند رهایی ۳۲۰ زندانی طالبان را متوقف بسازد.

پیش از این، ریاست‌جمهوری گفته بود که اگر طالبان ۲۴ کماندوی افغانستان را رها نکنند، آغاز مذاکرات ممکن نخواهد بود.

حکومت گفته‌ بود که اگر طالبان نیروهای کماندو و پیلوت‌ها را رها کنند، بقیۀ زندانیان طالبان نیز رها خواهند شد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق