خبرهای مرتبط

جمع

له اماراتو بهر لومړنی سفر؛ اشرف غني‌ عمرې ته تللی

د افغانستان مخکېني ولسمشر محمد اشرف غني‌ ته نژدې...

آلمان او شريکانو يې په افغانستان کي ستراتيژيکي ماته خوړلې

د آلمان د پارلمان تحقيقاتي کمېسيون د «افغانستان د...

جذب دختران فارغ صنف دوازدهم به انستیتوت‌های صحی دولتی آغاز می‌شود

وزارت صحت عامۀ حکومت سرپرست در نامه‌ای از ریاست‌های...

طالبان «شنیدن موسیقی و تراشیدن ریش» را در جوزجان «مردود» اعلام کردند

جنگ‌جویان گروه طالبان در ولسوالی منگجیک ولایت جوزجان، تراشیدن ریش، شنیدن موسیقی و استفاده از وسایل آرایشی را ممنوع اعلام کرده‌اند.

مسئولان محلی در ولسوالی منگجیک جوزجان به سلام‌وطندار می‌گویند که طالبان برای تطبیق این امر، ۱۲ایست بازرسی را در بخش‌های از این ولسوالی ایجاد کرده‌اند و افرادی را که خلاف این دستور عمل کنند، مجازات می‌کنند.

مطیع‌الله احسان، ولسوال منگجیک می‌گوید که طالبان این تصمیم را پس از گردهمایی جماعت «دعوت و ارشاد» این گروه روی دست گرفته‌اند.

باشند‌گان جوزجان وضع محدویت از سوی گروه طالبان را خلاف ارزش‌های انسانی عنوان می‌کنند و می‌گویند که گذاشتن و یا نگذاشتن ریش، امر کاملاً شخصی است و این گروه نباید مردم را مجبور به این کار کنند.

شماری از باشند‌گان ولسوالی منگجیک در  گفتگو با سلام‌وطندار می‌گویند که طالبان برای مردمان این ولسوالی اعمال سلیقه می‌کنند و سبب آزار و اذیت مردم می‌شوند.

وضع محدودیت این چنینی از سوی گروه طالبان تازه‌گی ندارد و وزیر معارف این گروه پس از استقرار امارت اسلامی نوشته بود: «طالبان با موسیقی مخالف‌اند، زیرا در ذهن تولید تنش می‌کند و فراگیری اسلام را مختل می‌نماید.»

اما ذبیح‌الله مجاهد، یکی از سخنگویان گروه طالبان ادعای مسئولان محلی و مردم ولسوالی منگجیک را رد می‌کند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق