خبرهای مرتبط

جمع

افغان‌ها بزرگترین جمعیت پناه‌جویان در سراسر جهان

آژانس پناهجویان سازمان ملل در گزارش تازه خود اعلام...

کرېکټ نړیوال جام: د مجیب پر ځای حضرت ځاځی ۱۵ کسیز نوملړ ته اضافه شوی

افغان لوبډله به د کرېکټ شل اوریز نړیوال جام...

هُشدار غنی: شکیبایی مردم افغانستان محدود است

اشرف غنی، رئيس‌جمهور پیشین کشور در پیام عیدی خود...

برنامۀ جهانی غذا: یک چهارم مردم افغانستان گرسنه می‌خوابند

برنامۀ جهانی غذا در آستانۀ فرارسیدن عید قربان گفته...

روز جهانی مبارزه با کار کودکان؛ اوچا: ۱۹ درصد کودکان افغانستان کارگر هستند

دفتر هماهنگ‌کنندۀ کمک‌های بشردوستانۀ سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید...

داکتر عبدالله: آتش‌بس بحث مهم مذاکرات دولت با طالبان خواهد بود

رییس شورای عالی مصالحه ملی می‌گوید با رفع آخرین موانع از سر راه روند صلح، این شورا منتظر آغاز روند گفتگوها میان دولت جمهوری اسلام و گروه طالبان، است. به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای عبدالله تاکید کرده که آتش‌بس، بحث مهم مذاکرات دولت جمهوری اسلامی افغانستان با گروه طالبان خواهد بود.

او در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه العربیه گفته که امیدوار است بزودی گفتگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان آغاز گردد. رییس شورای عالی مصالحه ملی افزوده که مذاکرات دولت با طالبان مراحل پیچیده دارد و هر مرحله آن امکان دارد زمانگیر باشد.

آقای عبدالله بیان داشته که برعلاوه قطر برخی کشورهای دیگر نیز برای میزبانی از آغاز گفتگوها میان دولت و طالبان آمادگی نشان داده؛ اما برای افتتاح گفتگوها دوحه انتخاب شده است. او تاکید کرده که در مذاکره با طالبان از ارزش‌های جمهوریت به ویژه دست آوردهای 18 سال اخیر دفاع خواهد کرد و در این مود به هیات مذاکره کننده نیز هدایات لازم را گوشزد کرده است.

عبدالله با تاکید بر نقش برخی کشورها از جمله پاکستان، گفت که اسلام آباد باید با استفاده از نفوذ خود بر طالبان، این‌گروه را به پذیرش صلح ترغیب کند. این در حالی است که قرار بود هیات مذاکراتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به روز پنج‌شنبه به قطر برود؛ اما گفته می‌شود بار دیگر آغاز گفتگوهای صلح به تقویق افتاده است.

یک تیم تخنیکی دولت افغانستان به روز چهارشنبه به دوحه رفته بود؛ اما سفر هیات مذاکراتی دولت به قطر تا هنوز انجام نشده است. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که برخی سران طالبان از جمله ملابرادر که چندی پیش به پاکستان سفر کرده بود تا اکنون دوباره به دوحه نرسیده و آغاز مذاکرات هم به همین دلیل به تاخیر افتاده است. پیش از این قرار بود، اوایل هفته جاری مذاکرات میان دولت و طالبان آغاز شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق