خبرهای مرتبط

جمع

مراسم تشییع جنازۀ رئیس جمهور ایران به امامت رهبر این کشور برگزار شد

مراسم تشییع پیکر ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور پیشین ایران...

خطر فروپاشی منار جام بر اثر ریزش باران‌های اخیر

ریزش باران‌ها و سرازیر شدن سیلاب‌های پسین در ولایت...

بیش از یک ماه دیگر نشست دوحه دربارۀ افغانستان برگزار می‌شود

سازمان ملل متحد می‌گوید که بیش از یک ماه...

نخست وزیر هند مسلمانان در این کشور را نفوذی توصیف کرد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند به تازه‌گی گفته است...

آمار جان‌باخته‌گان سیل در فاریاب به ۶۶ نفر رسید

مسئولان محلی حکومت سرپرست در فاریاب می‌گویند که شمار...

رحمانی: هیئت مذاکره‌کننده دولت نمی‌داند روی چه موضوعاتی با طالبان بحث خوهد کرد

میر رحمان رحمانی با انتقاد از حکومت مبنی بر عدم ارایه جزئیات روند صلح به مجلس، می‌گوید که هیئت مذاکره کننده هم تا هنوز نمی‌داند با طالبان روی چه موضوعاتی بحث خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ آقای رحمانی که روز چهارشنبه (19 سنبله) در نشست عمومی مجلس صحبت می‌کرد گفت که “واقعاً خانه ملت از مذاکره هیئت اعزامی دولت با طالبان در جریان نیست؛ حتی من که در بسیاری نشست‌ها حضور داشته‌ام نیز در جریان موضوعات صلح قرار نمی‌گیرم و چیزی نمی‌دانم.”

آقای رحمانی بیان داشت که هیئت مذاکره‌کننده دولت هم تا هنوز نمی‌داند که چه برنامه‌ای پیش روی دارد و در جریان قرار ندارد.

او خطاب به نمایندگان گفت، همانطوری که شما از مطبوعات خبر می‌شوید، همه، جریانات صلح را همینطور با خبر می‌شوند.

با این وجود، بلقیس روشن یک عضو مجلس گفت: “صلح بدون عدالت اجتماعی به‌ وجود نمی‌ید. هر حاکمیت و هر کسی که صلح می‌گوید جز دروغ، فریب و خیانت به خاک و وطن چیزی دیگری نیست؛ اگر حد اقل کسانی که پیش از این، در این مملکت خیانت کرده بودند به میز محاکمه می‌کشاندند شاید روند صلح نتیجه می‌داد و یا وضعیت بهتر از این می‌بود.”

علی اکبر جمشیدی دیگر عضو مجلس هم گفت: “طالبان تحت فشار پاکستان مولوی عبدالحکیم حقانی را به ریاست هیئت مذاکره‌کننده صلح معرفی کرد که این روند را سخت و دشوار ساخته است.”

به گفته او، مولوی حقانی هم از نظر ایدیولوژی و هم از این که همیشه در مدارس پاکستان بوده، خیلی بعید است که او بدون مشوره پاکستان در روند صلح موضع‌گیری و در روند صلح از خود تساهل نشان دهد.”

حمیدالله حنیف یک عضو دیگر مجلس هم گفت که مجلس از قضیه صلح هیچ خبر ندارد؛ آنچه نمایندگان خبر می‌شوند فقط از طریق رسانه‌ها است و بس، در حالی که پارلمان به عنون قوه مقننه اصل صلاحیت را در روند صلح دارد.

به گفته او، همانگونه که متضررین جنگ ملت است منفعت صلح هم باید با ملت باشد و مردم باید از طریق نمایندگان خود مستقیماً در روند صلح شرکت داشته باشند.

خان وردک هم گفت که کسانی که در جنگ قربانی داده‌اند گذشت هم می‌کنند و آماده صلح‌اند؛ اما کسانی که در قصرها زندگی می‌کنند و اولادهای‌شان در بیرون از کشور است، آنان در برابر صلح مانع ایجاد می‌‎کنند.

سر انجام میر رحمان رحمانی گفت که کمیته صلح مجلس دوباره فعال خواهد شد. او از کمیسیون‌های مجلس خواست که یک عضو خود را برای عضویت در این کمیسیون معرفی کنند.

کمیسیون صلح مجلس چندی پیش در یک رای گیری از سوی نمایندگان مورد تایید قرار گرفت تا امور صلح را از نزدیک نظارت کند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق