خبرهای مرتبط

جمع

برخی اعضای مشرانو جرگه خواستار تغییر در هیئت گفتگوکننده صلح دولت شدند

برخی اعضای مشرانو جرگه ضمن استقبال از آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، این روند را یک فرصت طلایی برای ختم جنگ چهل ساله کشور خواند، اما گفتند که در ترکیب هیئت دولت باید تغییرات وارد شود.

اکثریت اعضای جرگه از آغاز این گفتگوها استقبال کردند، اما شماری بر توانایی هیئت گفتگوکننده دولت افغانستان انتقاد کردند.

امان الله اعظمی عضو مشرانو جرگه ضمن استقبال از آغاز این گفتگوها، خواستار واردکردن تغییرات در ترکیب هیئت گفتگوکننده دولت شد و افزود: «جوانانی که عمرشان کمتر از ۳۵ سال باشد نمی‌توانند برای جنگ۴۲ ساله راه حل پیدا کنند، بهتر همین است که افراد با تجربه در ترکیب هیئت شامل شوند.»

خالد نور ۲۵ ساله پسر عطامحمد نور رئیس اجرایی جمعیت اسلامی و باتور دوستم ۳۳ ساله عضو ولسی جرگه و پسر عبدالرشید دوستم معاون پیشین رئیس جمهور، عضویت تیم گفتگوکننده دولت با طالبان را دارند و جوان‌ترین اعضای این تیم نیز می‌باشند.  

محمد رحیم حسنیار، نماینده مردم غزنی در مشرانو جرگه نیز گفت که باید در مورد برخی اعضای تیم گفتگوکننده دولت تجدید نظر شود و تیم قوی تشکیل گردد که با تیم مذاکره‌کننده طالبان استدلال کرده بتواند.

به نقل از پژواک، او بدون ارایه جزئیات گفت: «نباید اعضای هیئت دیدگاه‌های خانوادگی و سلیقه‌ای‌شان را مطرح بکنند.»

محمدعلم ایزدیار نایب اول مشرانوجرگه که ریاست نشست این جرگه را برعهده داشت، ضمن استقبال از آغاز گفتگوهای صلح، اظهار امیدواری کرد تا این گفتگوها به نتیجه مطلوب که تامین صلح در کشور است برسد.

او ضمن تاکید بر این که جنگ راه حل نیست  و به “وسیله جنگ کسی نمی‌تواند بر مردم افغانستان مسلط شود”، از ایالات متحده امریکا نیز خواست که از فرصت به دست آمده صلح در افغانستان، استفاده ابزاری برای انتخابات ریاست جمهوری آن کشور نکند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق