خبرهای مرتبط

جمع

آغاز دور تازۀ سفرهای نمایندۀ آمریکا برای افغانستان

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان در دور تازۀ سفرهایش...

مجاهد: لانه‌های مهم گروه داعش در افغانستان از بین رفته است

به گفتۀ سخنگوی امارت اسلامی، لانه‌های مهم گروه داعش...

خلیل‌زاد: شکست در مذاکرات میان افغانان پذیرفتنی نخواهد بود

خلیل‌زادهشدار داد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد تا منفعت‌های شخصی بر منفعت‌های ملی در افغانستان ترجیح داده شود.

زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژه امریکا برای صلح افغانستان رو شنبه (۲۲سنبله) در گفتگو با طلوع‌نیوز در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال شکست در مذاکرات میان افغانان وجود دارد؟ گفت که این برای امریکا پذیرفتنی نخواهد بود و برای بحران افغانستان باید یک راه حل پیدا شود.

خلیل‌زادهشدار داد که ایالات متحده اجازه نخواهد داد تا منفعت‌های شخصی بر منفعت‌های ملی در افغانستان ترجیح داده شود.

به گفتۀ او، اگر منفعت‌های ملی افغانستان بر منفعت‌های شخصی ترجیح داده شوند یک راه حل پیدا خواهد شد.

او در این باره گفت: “قابل قبول نیست و برای هر مشکل راه حل وجود دارد، و باید راه حل پیدا شود. ما حاضر هستیم که کمک کنیم اگر منفعت کشور در سطح اول قرار بگیرد و منفعت‌های شخصی درسطح اول قرار نگیرد.”

او ‌افزود: “من اطمینان دارم که یک راه حل پیدا می‌شود و ما اجازه نمی‌دهیم که منفعت‌های شخصی اولیت داشته باشد و این وعده امریکا، به مردم افغانستان است.”

او در ادامه گفت که شماری از کسان در داخل افغانستان استند که شرایط فعلی را به یک صلح با طالبان ترجیج می‎دهند و افزود که کسانی هم در منطقه استند که می‌خواهند که امریکا را در این جنگ نگه‌دارند و رقابت‌های منطقه‌ای خود را در افغانستان، ادامه دهند.

او دراین باره گفت: “همین قدر می‌گویم که بعضی کسانی هستند که شرایط فعلی را ترجیح می‌دهند …. در داخل افغانستان و بعضی‌ها هستند که می‌خواهند پای امریکا را در جنگ نگهدارند تا امریکا قیمت بپردازد و بعضی‌ها هستند که رقابت‌های منطقوی خود را در افغانستان بازی می‌کنند.”

او همچنان گفت که مایک پومپئو، وزیر خارجه امریکا، در سخنرانی‌اش در نشست آغازین مذاکرات میان افغانان گفت که تصمیم افغانان، روی تصمیم امریکا، تأثیر خواهد داشت.

قرار است تا چند روز دیگر نمایند‌گان افغانستان و طالبان در دوحه، گفتگوهای رو در رو را رسماً، آغاز کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق