خبرهای مرتبط

جمع

نخستین نشست گروه‌های تماس هیئت‌های مذاکره‌کننده برگزار شد

آجندای مذاکرات صلح میان هیئت‌های جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان را قرار است ۱۲تن از اعضای گروه تماس تعیین کنند.

گروه‌های تماس دو طرف شام دیروز نخستین نشست‌شان را برگزار کردند و در باره اصول کاری و زمان نشست‌های آینده گفتگو کردند. به نقل از طلوع نیوز نشست‌های گروه تماس هنوز هم جریان دارد.

هیئت‌های دو طرف روز گذشته در پایان نشست آغازین مذاکرات میان افغانان، برای نخستین‌بار باهم دیدار کردند و گروه‌های تماس را برای تعیین آجندای مذاکرات رو در رو، ایجاد کردند.

گروۀ تماس هیئت جمهوری اسلامی افغانستان هفت عضو دارد و پنج تن هم عضوم گروۀ تماس طالبان استند.

معصوم ستانکزی، احمد نادر نادری، ضرار احمد مقبل، فوزیه کوفی، عنایت الله بلیغ، محمد ناطقی و خالد نور اعضای گروۀ تماس جمهوری اسلامی افغانستان هستند و مولوی عبدالکبیر، عباس ستانکزی، نورالله نوری، شیخ دلاور و شیخ قاسم اعضای گروۀ تماس طالبان.

معصوم ستانکزی، رئیس هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و عضو گروۀ تماس گفت: «یک روحیۀ مثبت وجود داشت و تلاش نشد که گفتگوها به ‌طرف بحث‌‎های جنجالی بروند.»

قرار بود نخستین نشست گروه‌های تماس دو طرف روز گذشته در پایان نشست افتتاحیۀ مذاکرات برگزار شود، اما این نشست برگزار نشد. به‌ همین دلیل، مذاکرات رسمی که قرار بود فردا دوشنبه آغاز شوند، به تأخیر افتاده‌است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی که رهبری هیئت مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی را روز گذشته به‌ عهده داشت، دربارۀ انتظاراتش از مذاکرات صلح چنین گفت: «با آغاز مذاکرات، سطح خشونت‌ها به ‌صورت قابل ملاحظه کاهش پیدا کند تا به یک آتش‌بس بشردوستانه برسیم.»

اما، محمد نعیم، سخن‌گوی دفتر طالبان می‌گوید که در آغاز نشست میان افغانان، به‌ میان آمدن نظام اسلامی و رهایی بیش از هفت هزار زندانی این گروه از بند حکومت، از موضوعاتی استند که این گروه با هیئت جمهوری اسلامی افغانستان بحث خواهد کرد: «گفتگو دربارۀ نظام و رهایی زندانیان باقی مانده، از موضوعاتی هستند که از طرف ما مطرح خواهند شدم.»

عبدالسلام حنفی، عضو هیئت مذاکره‌کنندۀ طالبان بیان داشت: «ما می‌‎خواهیم که تنها آتش‌بس نه، بلکه جنگ کاملأ ختم شود.»

پس از چاشت دیروز اعضای هیئت جمهوری اسلامی افغانستان با رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در بارۀ توحید برنامه‌های‌شان نشستی داشتند و قرار است امروز گروۀ تماس از هر دوطرف در بارۀ موضوعاتی که قرار است در مذاکرات میان افغانان از سوی دو طرف روی میز گذاشته شوند، نشستی داشته باشند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق