خبرهای مرتبط

جمع

اتحادیۀ اروپا: گزینۀ به رسمیت شناختن طالبان روی دست نیست

نمایندۀ ویژۀ اتحادیه اروپا در امور افغانستان گفت کشورهای اروپایی گزینۀ به رسمیت شناختن حکومت حاکمه در افغانستان را روی میز ندارند.

نشست دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ افغانستان

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان اعلام کرد که دبیران شورای امنیت کشورهای آسیای مرکزی دربارۀ اوضاع افغانستان در مسکو گفت‌وگو خواهند کرد.

وضع تحریم‌های جدید ایالات متحده بر سران امارت اسلامی

انتونی بلینکن وزیر خارجۀ آمریکا تحریم‌های جدید را بر...

گزارش: اشرف غنی در ازای 110 میلیون دالر، کابل را ترک کرد

شبکه تی‌جی‌۱ ایتالیا در یک گزارش تحقیقی افشا کرده...

نگرانی نهادهای رسانه‌ای افغانستان از ‘معامله آزادی بیان’ در مذاکرات صلح‌

نهاد “نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد گفت که اگرچه دولت افغانستان از آزادی بیان به عنوان خط سرخ در مذاکرات صلح یاد می‌کند اما آنها نگران معامله بر سر این ارزش هستند.

به نقل از بی بی سی، مجیب خلوتگر، رئیس دفتر این نهاد روز دوشنبه (۲۴ سنبله) در یک نشست خبری گفت که دولت هیچ گاهی به صورت اساسی و یقینی خطوط قرمز نداشته است. او تأکید کرد که رسانه‌های افغانستان حاضر نیستند هیچ محدودیتی را به اساس قانون یا به نام و به بهانه “ارزش‌های اسلامی” بپذیرند.

به باور او، وضعیت آزادی بیان در این کشور کاملاً موافق با وضعیت فرهنگی و ملی این کشور است و نباید به این ارزش صدمه زده شود.

او همچنین تأکید کرد که باید از حق خانواده‌های قربانیان جامعه رسانه‌ای دفاع شود و دولت حق ندارد قاتلین خبرنگاران را “به خاطر صلحی که می‌آید یا نمی‌آید” از مجازات معاف کند و حق بخشیدن آنها را ندارد.

آقای خلوتگر از امکان بخشیدن قاتلین خبرنگاران به عنوان نگرانی دیگرشان یاد کرد.

در چند سال گذشته کارمندان رسانه‌ها بارها هدف حملات مخالفان مسلح قرار گرفتند که طالبان مسئولیت شماری از این حملات را به عهده گرفته است.

آقای خلوتگر در نشست دیروز وضعیت فعلی دسترسی به اطلاعات را نیز نگران‌کننده خواند.

او گفت به هر اندازه دسترسی به اطلاعات محدود شود فاصله میان مردم و حکومت بیشتر می‌شود و اکنون حکومت و مردم در این کشور دو تافته جدا بافته شدند.

وی به مشکلات اقتصادی رسانه‌ها نیز اشاره کرد و گفت در این اواخر به دلیل این مشکل شماری از رسانه‌ها تعطیل شده است.

آقای خلوتگر گفت: “از یک طرف شاهد کاهش تعداد رسانه‌ها هستیم، از یک طرف شاهد کاهش درآمد رسانه‌ها هستیم و از طرفی شاهد کاهش محتوای رسانه‌ها به دلیل عدم دسترسی به اطلاعات. اگر وضعیت به این گونه پیش برود، شاهد بحران کلانی زیر چتر جمهوری اسلامی افغانستان در ارزشی به نام آزادی بیان خواهیم بود.”

او به اساس قانون اساسی، حمایت معنوی و مادی از ارزش آزادی بیان را از وظایف حکومت خواند.

پیشتر نیز دفتر نی در نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد که در این اواخر وضعیت دسترسی به اطلاعات در این کشور خراب شده است.

مسئولان این نهاد، در سناریوی احتمالی، وضع محدودیت در دسترسی به اطلاعات را کاری برخی از حلقات در حکومت دانستند که تلاش عمدی برای “خشنود‌سازی” مخالفان مسلح و راضی‌کردن آنها در میز مذاکرات می‌کنند.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق