خبرهای مرتبط

جمع

گروه‌های تماس: روی اصول کاری جلسات و تقسیم‌اوقات بحث شد

گفتگوها میان گروه‌های تماس حکومت افغانستان و مذاکره‌کنندگان طالبان دیشب آغاز شد و تا امروز امروز ادامه یافت.

در این نشست روی آجندای عمومی، تقسیم اوقات و مسایل دیگر مربوط بحث‌های صورت گرفت. هر دو جانب از پیشرفت سخن می‌گویند، ولی معلوم نیست که گفتگوهای اصلی چی وقت آغاز می‌شود.

یک منبع آگاه حکومت افغانستان که به‌ دلیل حساسیت موضوع نمی‌خواهد از وی نام برده شود به رادیو آزادی می‌گوید که گفتگوهای اصلی امروز آغاز نمی‌شود و ممکن برای چند روز به تأخیر بیفتد.

محمد نعیم وردک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر شام دیروز در صفحه توییترش نوشته بود، در اولین نشست گروه تماس روی اصول کاری جلسات آینده و تقسیم اوقات گفتگوها صحبت می‌شود.

باوجود آنکه وی این‌را نگفته که این گفتگوها دقیقاً مشمول چیست، ولی فیض محمد زلاند یکی از ناظرین و شرکت کننده‌گان نشست می‌گوید گفتگوهای گروه‌های تماس هنوز نهایی نشده است.

او ‌افزوده است: “گروه تماس روی حل مشکلات تخنیکی دو طرف و در باره مدیریت آغاز و ختم بحث‌ها صحبت داشت. بحث نهایی‌که تهیه آجندا است تاحال تکمیل نشده با تشکیل سکرتریت‌ها در هردو طرف و تهیه تقسیم اوقات بحث‌هایی شده است.”

نادر نادری یکی از اعضای هیئت‌های مذاکراتی حکومت افغانستان نیز گفته که پیشرفتی در بحث‌هایی روی تقسیم اوقات گفتگوها و دیگر مسایل مربوط صورت گرفته است. نادری نیز در این مورد در صفحه توییترش جزئیات زیاد نداده است.

توقع می‌رود این گفتگوها که شماری از مقامات خارجی و نماینده‌گان سازمانهای بین‌المللی آن‌ را تاریخی عنوان کرده‌اند، منتج به ختم جنگ در افغاستان شود.

مولوی عنایت‌الله بلیغ یکی از اعضای هیئت‌ مذاکراتی حکومت افغانستان می‌گوید، هدف هردو جانب ختم کشتار افغان‌هاست.

آقای بلیغ می‌افزاید: “فضا خوب است و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم. آرزو داریم که به جنگ، افغان‌کشی و خونریزی نقطه پایان بگذاریم. به این نتیجه رسیده ایم که هردو طرف نیت نیک دارند.”

گفتگوهای بین‌الافغانی به روز شنبه رسماً افتتاح شد و در آن‌روز تخمین این بود که امروز دوشنبه مذاکره کننده‌گان دو جانب باهم گفتگوهای مستقیم را آغاز کنند ولی به نظر می‌رسد بحث‌های عمومی روز دیگری آغاز شود .

امیدورای‌های موجودند ولی شرکت کننده‌گان می‌گویند این گفتگوهای پیچیده، دشوار و طولانی خواهند بود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق