خبرهای مرتبط

جمع

امیدواری یوناما بر تداوم کمک‌ جهانی پس از تأمین صلح به افغانستان

معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که امیدوار است کشورهای تمویل‌کنندۀ افغانستان کمک‌های‌شان را پس از برقراری صلح نیز به این کشور ادامه دهند.

یوناما از برگزاری کنفرانس ژنیو زیر نام “افغانستان و مسیر رسیدن به صلح، رفاه و خودکفایی” در ماه نوامبر ۲۰۲۰ میلادی در شهر ژنیو خبر داده است.

هدف این کنفرانس را تجدید تعهدات بین‌المللی و افغانستان در باره انکشاف و ثبات این کشور، توافق در باره اهداف انکشافی مشترک برای سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۴ میلادی و هماهنگی همکاری‌های انکشافی در باره حمایت مالی برای افغانستان گفته است.

یوناما ناوقت روز سه شنبه، ۱۵ سپتمبر (۲۵ سبنله) در اعلامیه‌ای به نقل از دیبرا لاینز، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: “آغاز مذاکرات صلح افغانستان برای پایان‌دادن به دهه‌ها جنگ، یک لحظۀ حساس برای افغانستان است. امیدوارم جامعه بین المللی از این مناسبت برای تایید دوباره حمایت قاطع خویش از انکشاف افغانستان در موازات با پروسه صلح استفاده نماید.”

خانم لاینز افزوده که ملل متحد متعهد است که با حکومت افغانستان، دولت فنلند و تمویل‌کنندگان جهانی برای ارایه بهترین نتیجه ممکن به نفع تمام افغان‌ها همکاری کند.

در اعلامیه آمده از آنجایی که این کنفرانس در “مقطعی تاریخی” برگزار می‌شود و آغاز مذاکرات صلح افغانستان فرصت‌های جدیدی را برای انکشاف پیش‌کش می‌کند، مشارکت و حمایت پایدار جامعه جهانی از این کشور یک امر ضروری است.

به نقل از صدای امریکا، عبدالهادی ارغندیوال، سرپرست وزارت مالیه افغانستان گفته که نیاز است تا نهادهای کمک‌کننده در همکاری با افغانستان، کمک‌های خود را روی کاهش چشم‌گیر فقر در این کشور متمرکز کنند.

آقای ارغندیوال افزود: “سرمایه گذاری در صلح و انکشاف باید تضمین کافی برای تساوی جنسیت، حفاظت از حقوق بشر، حقوق زنان و حقوق اقلیت‌ها و همچنان اصول دموکراتیک ارایه نماید. جمهوریت یک تضمین حقیقی برای تنوع افغانستان است و باید تقویت گردد”.

همچنان پکا هاویستو، وزیر خارجۀ فنلند که کشورش یکی از برگزارکنندگان این کنفرانس خواهد بود، می‌گوید که برای پشتبیانی از افغانسان و مردم این کشور به هدف رسیدن به انکشاف پایدار، رفاه و صلح دایمی در همکاری با دیگر کشورهای کمک‌کننده متعهد است.

کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان که قرار است به روزهای ۲۳ و ۲۴ نوامبر در شهر ژنیو برگزار شود، هر چهار سال یک بار، به گونۀ مشترک در سطح وزیران از سوی حکومت افغانستان، دولت فنلند و ملل متحد برگزار می‌شود.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق