خبرهای مرتبط

جمع

پیروزی 5 بر 3 تیم ملی فوتسال افغانستان مقابل چین تایپه

تیم ملی فوتسال افغانستان در دومین دیدار دوستانه‌اش در...

افغانستان کې نیول شوي کسانو سره دي قانوني او طبي مرستي وشي

په افغانستان کې د ملګرو ملتونو ماموریت د جمعې...

استاد بازنشستۀ دانشگاه کابل که رو به کهنه‌فروشی آورده است

عبدالقیوم خواجه‌زاده در کنار تدریس در دانشگاه، چند سال...

آمریکا خواستار فشار شورای امنیت بر حکومت سرپرست در افغانستان شد

نمایندۀ آمریکا در سازمان ملل از شورای امنیت خواست...

«حکومت مانع اطلاع رسانی خبرنگاران در روند مذاکرات صلح نشود»

کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغانستان مى‌گويد که حکومت نباید مانع اطلاع رسانی خبرنگاران در روند مذاکرات صلح شود و بايد زمینۀ سفر دوبارۀ خبرنگاران براى پوشش تمام روند مذاکرات را به قطر مساعد سازد.

قابل ذکر است که مراسم رسمى افتتاحيه مذاکرات صلح ميان افغانان به تاريخ ٢٢ سنبله سال روان در شهر دوحۀ قطر آغاز شد.

در خبرنامۀ کميتۀ مصئونيت خبرنگاران که به دسترس رسانه‌ها قرار گرفته، آمده است که برخی از ژورنالستان برگشته از قطر مى گويند که حکومت با گذاشتن موانع فراراه‌شان، از ماندن آنها در دوحه و کار اطلاع‌رسانی و خبرنگاری آنها در پیوند با روند مذاکرات صلح جلوگیری نموده است.

منبع مى نويسد: «کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغانستان به این باور است که دسترسی به اطلاعات از حقوق اساسی شهروندان به ویژه خبرنگاران به شمار می‌رود. دولت مکلف است بدون تبعیض و با در نظرداشت قانون، زمینۀ دسترسی به اطلاعات را به خبرنگاران فراهم نماید.»

در ادامۀ خبرنامه آمده است که اطلاعات در پیوند با روند مذاکرات صلح میان افغانان با سرنوشت همه افغان‌ها گره خورده است و هر شهروند حق دارد که از چگونگی مذاکرات واقف شود.

کميتۀ مصئونيت در ادامه مى نويسد: « برای رسیدن به این مأمول، خبرنگاران و رسانه‌ها می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند. هر نوع ممانعت خبرنگاران و رسانه‌ها در امر اطلاع رسانی، در مغایرت با مواد ٣٤ و ٥٠ قانون اساسی و همچنان قانون رسانه‌های همگانی و قانون دسترسی به اطلاعات است که باالترتیب حق آزادی بیان و حق دسترسی به اطلاعات را تضمین نموده است. »

کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران افغان در این زمینه از حکومت افغانستان می‌خواهد تا مراتب آتی را در نظر بگیرند:

١- حکومت باید متعهد به ارزش‌های قانون اساسی در امر آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات باقی بماند و با رعایت اصل علنی بودن مذاکرات، چرخ آزاد اطلاع رسانی را محدود نسازد؛

٢- حکومت با درنظرداشت اصل تساوی مانع حضور خبرنگاران در نشست‌های مرتبط به صلح نشود و زمینۀ سفر دو بارۀ خبرنگاران را به قطر مساعد سازد؛

٣- حکومت در همآهنگی با دولت قطر سهولت‌های لازم را در امر دادن ویزا و بود و باش و آزادی اطلاع‌رسانی برای خبرنگاران فراهم نماید تا باشد خبرنگاران با خاطر آرام تمام روند مذاکرات را تحت پوشش خبری قرار دهند. ٤- از شورای عالی مصالحه و وزارت دولت در امور صلح خواسته شده است تا روی راهکار مشخص برای فراهم‌آوری تسهیلات لازم در امر اطلاع‌رسانی برای خبرنگاران در روند مذاکرات در تفاهم با خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها کار نمایند.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق