خبرهای مرتبط

جمع

خانۀ ظلم خراب است!

چکیده: یک قطره جوهر سیاه وقتی در یک لیوان...

تلاش‌های سازمان دیدبان حقوق بشر برای تحریم ورزش افغانستان

سازمان دید‌بان حقوق بشر به تازه‌گی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است تا ورزش افغانستان را تحریم کند.

سرمست لقب قهرمان حقوق موسیقی جهان را از آن خود کرد

شورای جهانی موسیقی لقب قهرمان حقوق موسیقی سال ۲۰۲۲...

خلیل‌زاد: برای رسیدن به دور میز مذاکره تصمیمات دشوار باید گرفته می‌شد

زلمی خلیل‌زاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که امریکا برای رسیدن دولت افغانستان و طالبان به این مرحله تصمیمات بسیار دشوار، حتی دلخراش گرفته است.

آقای خلیل‌زاد در مصاحبه ای با الجزیره افزود که هم امریکا و هم حکومت افغانستان تصمیمات دشوار گرفته است.

این در حالی است که نگرانی‌ها مبنی بر این‌ که امریکا طالبان را در مذاکرات میان افغان‌ها بیش از حد وزن داده است، نمونه بارز آن رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه است.

در این اواخر فرانسه و آسترالیا با رهایی شش زندانی طالبان که در کشتن شهروندان این دو کشور دست داشتند، ابراز مخالفت کردند.

اما آقای خلیل‌زاد گفته است كه امریکا خود از این موضوع خیلی خوشحال نبوده است اما، “ما [امریکا] نارضایتی آنها را درک می‌کنیم و با آنها همدردی می‌كنیم. اما ما می‌خواهیم هدف باید یک افغانستان صلح آمیزتر باشد تا افغان‌ها دور هم جمع شوند و جنگ پایان یابد. برای این‌ که افغانستان تهدیدی برای جامعه جهانی نباشد و بار افغانستان بر دوش جامعه بین المللی کم شود، باید فداکاری صورت بگیرد.”

آقای خلیل‌زاد گفته است: ” متاسفانه دستیابی به هیچ چیز مهمی آسان نیست. ما مجبور بودیم آن کارهای دشوار، کارهای دلخراش را انجام دهیم تا به جایگاهی که حالا هستیم، برسیم.”

وی تأکید کرد که اهداف پیشرو ارزش دادن قربانی ها را داشته است.

وی در مصاحبه گفت گفتگوهای کنونی فرصت تاریخی برای دستیابی به صلح است. وی تأکید کرد که در واقع مردم افغانستان از جنگ ۴۰ ساله خسته شده اند.

به نقل از آریانا نیوز، اما خلیل‌زاد در باره ادامه حملات طالبان – که آنان اطلاعاتی از این دست را تبلیغات دولت افغانستان می دانند – گفت “به نظر می‌رسد دو طرف حاضر به مذاکره هستند.” به گفته وی، مذاکرات در تلاش برای ایجاد اعتماد، کاهش خشونت و غلبه بر اختلافات دو طرف است. آقای خلیل‌زاد همچنان افزوده است که این گفتگوها برای دستیابی به یک فورمول سیاسی برای حل اختلاف‌ها است.

همرسانی کنید

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق