خبرهای مرتبط

جمع

عبدالله: در مذاکرات صلح باید به دشمنی پایان داده شود

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که هیئت‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در قطر به نتایجی دست یافته‌اند.

آقای عبدالله روز جمعه ۱۸ سپتامبر (۲۸ سنبله) در مراسم گرامی‌داشت از نهمین سالروز ترور برهان‌الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح افغانستان گفت که تلاش‌های هیئت‌های دو طرف در دوحه، امیدواری مردم را به صلح بیشتر کرده است.

آقای عبدالله افزود: “هیئت مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان حمایت وسیع مردم را دارد. در روزهای گذشته صحبت‌های داشته‌اند، قدم‌های برداشته شده، به نتایجی رسیدند و بحث‌های داغی هم وجود داشته است.”

به نقل از صدای امریکا، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان همچنان تأکید کرد که آنان برای پایان دشمنی با طالبان به دوحه رفته‌اند و در این مذاکرات باید به این دشمنی پایان داده شود.

او افزود که جنگ برنده ندارد، اما در “صلح همه‌شمول و با عزت” هیچ بازنده وجود نخواهد داشت. آقای عبدالله همچنان گفت که اگر گروه طالبان این فرصت پیش آمده را از دست داده و برخی‌ها بر ادامۀ جنگ تأکید کنند این یک “اشتباه محاسبه” شده خواهد بود.

این در حالی است که امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که افغان‌ها خواهان تامین صلح با عزت در این کشورند. آقای صالح تأکید کرد که صلح در افغانستان آمدنی است.

او افزود: “من به کسانی که با صلح مخالفت دارند صدا می‌زنم که اگر صد سال جنگ کنید پس به همین نقطه می‎‌آیید که زیر یک سقف آمده و به مذاکره بنشینید. هر قدر خونی که می‌ریزد به گناه‌تان افزوده می‌شود.”

این در حالی است که مذاکرات بین‌الافغانی به روز جمعه هفتۀ گذشته با حضور مقام‌های ارشد امریکایی، حکومت افغانستان، نمایندگان دفتر سیاسی طالبان و برخی از کشورهای دیگر در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و کار روی آجندا و طرز‌العمل‌ها برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی میان دو طرف جریان دارد.

اشتراک گذاری

Dunia
Duniahttp://dunia.af/
روزنامه دنیا، انعکاس‌دهندۀ حقایق